Redakcja Polska

Koniec rozmów pokojowych? Sekretarz RBNiO Ukrainy: z Rosją możemy podpisać tylko jej kapitulację

03.05.2022 07:30
- Z Rosją możemy podpisać tylko jej kapitulację - powiedział na antenie ukraińskiej telewizji sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.
Sekretarz RBNiO: nie może być porozumienia pokojowego z Rosją - jedynie jej kapitulacja
Sekretarz RBNiO: nie może być porozumienia pokojowego z Rosją - jedynie jej kapitulacjaEvgen Kotenko/Avalon/PAP

Jego zdaniem "żadnego porozumienia pokojowego z Rosją być nie może". - Z Rosją możemy podpisać tylko jej kapitulację - oświadczył Ołeksij Daniłow na antenie ukraińskiej telewizji.

Jak zwraca uwagę portal Ukrainska Prawda, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy ocenił, że wojska rosyjskie nie są w stanie do 9 maja - jak według nieoficjalnych doniesień zaplanowano na Kremlu - zająć południa Ukrainy i dojść do granicy z nieuznawanym mołdawskim Naddniestrzem.

Sekretarz RBNiO powtórzył również za szefem ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryłem Budanowem, że w Rosji 9 maja może zostać ogłoszona powszechna mobilizacja. 9 maja obchodzony jest w tym kraju Dzień Zwycięstwa nad Niemcami hitlerowskimi w II wojnie światowej.

Ołeksij Daniłow, jak pisze agencja Interfax-Ukraina, wypowiedział się również krytycznie na temat Węgier, które "otwarcie mówią o swojej współpracy z Rosją". Jego zdaniem Węgry "zostały uprzedzone przez Putina, że będzie napaść na Ukrainę", a także "liczyły na to, że będą mogły zabrać część terytorium".

Zdecydowane słowa sekretarza RBNiO

Już wcześniej Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla "Ukrainskiej Prawdy" podkreślał, że "nie wierzy w żadne porozumienie pokojowe Ukrainy z Rosją, ponieważ w przeszłości zawarto już wiele takich traktatów, a Moskwa zawsze łamała dane słowo". 

- Dla mnie osobiście zwycięstwo w wojnie z Rosją oznaczałoby możliwość, by wreszcie zbudować Ukrainę na nowo. (...) To nasza historyczna szansa, żeby w końcu tego dokonać. Uważam, że jeśli po zakończeniu konfliktu na Ukrainę powrócą te wszystkie negatywne procesy, które obserwowaliśmy w ciągu minionych trzydziestu lat, to Bóg nam tego nie wybaczy. Kolejnej okazji nie otrzymamy - ocenił.

PAP/ho

Z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu ewakuowano ponad 100 cywilów

02.05.2022 10:30
Poinformowały o tym władze Ukrainy. Ewakuacja była możliwa, dzięki trwającemu 2 doby wstrzymaniu ognia. Zapowiedziano też starania o kolejne akcje ratunkowe.

Andrzej Duda spotkał się z Nancy Pelosi. Głównym tematem rozmów wsparcie Ukrainy

02.05.2022 14:22
Prezydent Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim przyjął Nancy Pelosi, przewodniczącą Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. Podczas spotkania powiedział, że jej dzisiejsza wizyta w Polsce oraz wczorajsza w Kijowie mają ogromne znaczenie dla relacji w tej części Europy.

Rosja planuje zaatakować Mołdawię? Wiceszef MSZ: groźby trzeba traktować poważnie

02.05.2022 18:21
- Rosja jest zdolna do wszystkiego, jednocześnie trzeba wiedzieć, że jej możliwości są obecnie mocno ograniczone - odpowiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński na pytanie, czy potwierdzone są doniesienia medialne, iż Rosja planuje zaatakować Mołdawię.