Redakcja Polska

Kiedy środki na KPO? Szymański: zrobiliśmy wszystko, jeśli chodzi o najszybsze domknięcie negocjacji

16.05.2022 13:24
Polska dopełniła wszystkiego, jeśli chodzi o możliwe najszybsze domknięcie negocjacji z Komisją Europejską ws. Krajowego Planu Odbudowy, jesteśmy bardzo blisko przejścia do normalnego trybu implementowania KPO - powiedział w poniedziałek minister do spraw UE Konrad Szymański.
Szymański: jeśli będzie porozumienie ws. KPO, ogłosi je premier Morawiecki
Szymański: jeśli będzie porozumienie ws. KPO, ogłosi je premier MorawieckiTwitter/Adam Guz/KPRM

Sejmowa komisja sprawiedliwości od początku kwietnia pracuje nad dwoma projektami zmian w ustawie o SN - prezydenta i posłów PiS, ale to projekt Andrzeja Dudy został uznany za wiodący. Projekt zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i wprowadzenie instytucji "testu bezstronności i niezawisłości sędziego". Uwagi do projektu ma jednak Solidarna Polska, która krytykuje przede wszystkim "test bezstronności i niezawisłości sędziego".

Szymański, który był w poniedziałek w Sejmie gościem spotkania przewodniczących komisji ds. europejskich parlamentów państw Litwy, Łotwy, Estonii i Polski, został zapytany przez dziennikarzy, czy ten prezydencki projekt rozwiąże problem wstrzymania dla Polski środków z unijnego Funduszu Odbudowy, które mają być wydatkowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

- Projekt zgłoszony przez prezydenta jest potrzebny Polsce z uwagi na to, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej (sędziów) nie działa tak jak byśmy chcieli. Z całą pewnością również odpowiada na wiele problemów, które są poruszane w UE, więc w tym sensie spełnia oczekiwania wielu różnych stron, krajowe oczekiwania - powiedział Szymański. Wyraził nadzieję, że parlament poprzez prezydencki projekt.

Kiedy środki?

Dopytywany, kiedy zatem pieniądze z Funduszu Odbudowy zostaną odblokowane, odpowiedział, że "pieniądze nie są zablokowane, pieniądze nie płyną z uwagi na to, że obie strony nie porozumiały się do tej pory co do szczegółów dotyczących KPO". - To jest powodem - dodał.

Szymański zaznaczył, że w przypadku każdego państwa członkowskiego, Krajowy Plan Odbudowy jest oparty o tzw. kamienie milowe. - Kamienie milowe we wszystkich państwach członkowskich nie są wypełnione, bo to trwa latami - powiedział minister.

Zastrzeżenia Komisji

Pytany o zastrzeżenia Komisji Europejskiej co do stanu praworządności w Polsce i związek ze wstrzymaniem środków dla Polski, Szymański powiedział, że "KPO to jest rama, która określa terminy realizacji poszczególnych zadań". - One w 99 proc. nie mają żadnego związku z wymiarem sprawiedliwości - podkreślił minister.

Na uwagę, że inne kraje dostały pieniądze z Funduszu Odbudowy odparł: "my jesteśmy dzisiaj również bardzo blisko, żeby się porozumieć w tej sprawie i żeby przejść do normalnego trybu implementowania KPO". Pytany kiedy to się stanie odparł, że o tym poinformuje premier Mateusz Morawiecki.

- Pieniądze z KPO mogą zacząć płynąć, kiedy KPO jest uzgodniony, do tej pory nie był (...) Polska dopełniła wszystkiego jeśli chodzi o możliwe najszybsze domknięcie negocjacji z Komisją Europejską Krajowego Planu Odbudowy - zapewnił.

KE zwleka

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Rzeczniczka KE Veerle Nuyts przekazała w środę 11 maja, że polski KPO musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem. Pracowaliśmy z Polską w sprawie wszystkich trzech punktów i jesteśmy zadowoleni z wyników rozmów. Teraz czekamy na potwierdzenie ze strony Polski – przekazała wówczas Nuyts.

Rzecznik rządu Piotr Müller 13 maja informował, że Polska i KE doszły do porozumienia w kwestii omawianych w negocjacjach ws. KPO kamieni milowych i że w najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO.


PAP/dad

Daniel Obajtek: potwierdziło się, że rząd PO chciał oddać całkowitą kontrolę nad Lotosem

16.05.2022 09:49
Odtajnienie notatki z 2011 roku ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada wskazuje, że rząd Donalda Tuska zakładał oddanie całkowitej kontroli nad rafinerią Lotosu w Gdańsku - wynika z wypowiedzi prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka cytowanego w przesłanym mediom komentarzu.

Ukraińcy zgotowali piekło rosyjskim żołnierzom. Klęska gorsza niż zatopienie "Moskwy"

16.05.2022 11:14
Uderzenie na batalion, który próbował przeprawić się przez rzekę Doniec w obwodzie ługańskim, było jednym z najbardziej dotkliwych dla rosyjskiej armii od początku inwazji. Według szacunków "New York Timesa" zginęło tam lub zostało rannych prawie 500 żołnierzy. Ukraińcy zniszczyli około 80 jednostek sprzętu okupantów. To dla Kremla gorsza strata niż zatopienie krążownika "Moskwa" – podkreśla ukraińska agencja Unian.

Komisja Europejska obniża prognozy gospodarcze dla Unii, w tym dla Polski

16.05.2022 12:49
Komisja Europejska obniżyła prognozy gospodarcze dla Unii Europejskiej, w tym dla Polski, w związku z wojną na Ukrainie. Z szacunków Brukseli wynika, że polska gospodarka będzie się rozwijała w tym roku w tempie 3,7 procent. W lutym Komisja przewidywała, że PKB Polski wzrośnie o 5,5 procent. Jeśli chodzi o cała Unię to według lutowych prognoz PKB Wspólnoty miał wzrosnąć o 4 procent, teraz mówi, że będzie to 2,7 procent.