Redakcja Polska

Komisja Europejska przedstawia plan jak uniezależnić Unię od surowców z Rosji

18.05.2022 14:44
Komisja Europejska opublikowała plan jak uniezależnić Unię od surowców energetycznych z Rosji. Chce zmobilizować na ten cel 300 miliardów euro. To odpowiedź Brukseli na rosyjską napaść na Ukrainę. - Rosja zagraża wszystkim, którzy pomagają Ukrainie - mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreślając, że to plan wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego.
Audio
  • Komisja Europejska przedstawia plan jak uniezależnić Unie od surowców z Rosji. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne shutterstock.com/zhangyang13576997233

- Wojna Putina powoduje zakłócenia na światowym rynku energii. Pokazuje, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od importu paliw kopalnych. Musimy jak najszybciej zmniejszyć naszą zależność energetyczną od Rosji. Jestem przekonana, że możemy to zrobić - powiedziała szefowa Komisji Europejskiej.

W tym roku Unia chce zmniejszyć import gazu z Rosji o dwie trzecie, a całkowicie z niego zrezygnować na przełomie 2026 i 2027 roku.

Plan zakłada zwrócenie się do wiarygodnych dostawców, nacisk na efektywność energetyczną, zwiększenie udziału energii odnawialnej z 40 do 45 procent do 2030 roku, wzrost wytwarzania energii słonecznej oraz rozbudowę infrastruktury gazowej i naftowej. Z proponowanych 300 miliardów euro na ten cel 72 miliardy euro mają być w formie bezzwrotnych dotacji, reszta to tanie pożyczki. Do 10 miliardów euro przeznaczonych zostanie na brakujące interkonektory gazowe i terminale LNG, w tym na przykład na pływający terminal LNG w Gdańsku, a do 2 miliardów euro na modernizację infrastruktury naftowej w związku z zatrzymaniem dostaw rosyjskiej ropy. Oczekuje się, że na pieniądze z 2-miliardowej puli mogą liczyć przede wszystkim Węgry, które blokują unijne sankcje i nie chcą się zgodzić na embargo na import ropy z Rosji. Tłumaczą, że byłoby to dla nich zbyt kosztowne, bo muszą zmodernizować infrastrukturę naftową, odłączyć się od rurociągu tłoczącego ropę z Rosji i przełączyć na rurę z Chorwacji.

Jeśli chodzi o odnawialne źródła energii i zachęty to Komisja Europejska proponuje na przykład przyspieszoną procedurę wydawania zezwoleń na farmy wiatrowe.

Komisja mówi, że środki będą pochodzić z Funduszu Odbudowy, na przykład z niewykorzystanych tanich pożyczek, z funduszy strukturalnych, oraz z wypuszczenia rezerwy uprawnień do emisji CO2 i ich sprzedaży na rynku. Nie ulega wątpliwości, że to będzie miało wpływ na negocjowany obecnie pakiet klimatyczny, zwany Zielonym Ładem. Choć cele redukcji emisji CO2 pozostają na razie niezmienione, to unijne kraje będą miały większą elastyczność w ich realizacji. Dlatego już niektórzy w Brukseli Zielony Ład zaczynają nazywać - szarym.


IAR/dad

Rosjanie atakują zakazaną bronią. Bomby fosforowe spadły na Azowstal i szkołę w Awdijiwce

18.05.2022 13:47
Rosyjskie wojsko użyło przeciw ukraińskim obrońcom kombinatu Azowstal w Mariupolu bomb fosforowych – poinformowała w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku. Z kolei w miejscowości Awdijiwka w obwodzie Donieckim spłonęła szkoła ostrzelana amunicją fosforową. 

Minister Anna Moskwa w Kijowie: pracujemy nad odnowieniem połączenia energetycznego Polski i Ukrainy

18.05.2022 14:38
Pracujemy nad odnowieniem połączenia energetycznego między Polską a Ukrainą, zwiększeniem przepustowości granicy i skróceniem czasu przesyłu. Tak dobrej współpracy paliwowej między naszymi spółkami jeszcze nie było - powiedziała w środę w Kijowie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa po spotkaniu z minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Juliją Swyrydenko.