X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rosjanie atakują zakazaną bronią. Bomby fosforowe spadły na Azowstal i szkołę w Awdijiwce

18.05.2022 13:47
Rosyjskie wojsko użyło przeciw ukraińskim obrońcom kombinatu Azowstal w Mariupolu bomb fosforowych – poinformowała w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku. Z kolei w miejscowości Awdijiwka w obwodzie Donieckim spłonęła szkoła ostrzelana amunicją fosforową. 
Szkoła w Awdijiwce ostrzelana bronią fosforową
Szkoła w Awdijiwce ostrzelana bronią fosforowąŹródło: Twitter / Anastasiia Lapatina @lapatina_

- Bomby i pociski fosforowe to amunicja zapalająca, uznana przez międzynarodowe prawo za niehumanitarne - oznajmiła Denisowa, podkreślając, że ostrzał takimi pociskami jest zbrodnią wojenną i powinien był uwzględniony przy rozpatrywaniu sprawy o ludobójstwo narodu ukraińskiego.

Wcześniej biuro prokuratora generalnego Ukrainy podało, że w sobotę 14 maja wojska rosyjskie zastosowały w ataku na ukraińskich żołnierzy na terenie Azowstalu termitowe pociski zapalające, zakazane przez międzynarodowe prawo humanitarne. Jak dodano, temperatura spalania takich pocisków to ok. 3000 stopni Celsjusza; niszczą one siłę żywą i sprzęt poprzez tworzenie masowych ognisk pożarów. 

Szkoła w Awdijiwce ostrzelana zakazaną bronią

Z kolei szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, że rosyjskie wojska w nocy z wtorku na środę ostrzelały szkołę w Awdijiwce zabronionymi pociskami fosforowymi. Placówka doszczętnie spłonęła - poinformował na Telegramie "Na szczęście obyło się bez ofiar. W szkole znajdowali się tylko dyżurni, którym udało się uratować. Przed rosyjską inwazją uczyło się tam ponad 200 dzieci, często przyjeżdżali też goście z różnych zakątków kraju i zza granicy. Teraz zostały wyłącznie ruiny. (...) W placówce edukacyjnej w Awdijiwce nie było ani jednego żołnierza czy sprzętu wojskowego" - napisał Kyryłenko.

Według szefa regionalnych władz najeźdźcy zniszczyli dotąd w obwodzie donieckim 191 szkół, 181 przedszkoli, 23 szkoły zawodowe i 21 uczelni.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego) pojawiają się liczne doniesienia o używaniu przez agresora broni fosforowej. Wcześniej takie przypadki odnotowano w innych miejscowościach w Donbasie, w tym w zrujnowanym mieście Mariupol nad Morzem Azowskim, a także m.in. w obwodach charkowskim i zaporoskim.

Protokół III konwencji genewskiej z 1977 roku zabrania wykorzystywania białego fosforu jako broni na terenach zamieszkanych przez cywilów. Pociski te można stosować tylko jako amunicję oświetlającą lub znaczniki celów z dala od budynków mieszkalnych.


PAP/IAR/dad

"Cały świat jest przeciwko nam". Rosjanie w szoku po słowach eksperta w rządowej telewizji

17.05.2022 10:42
Rosyjska propaganda od początku inwazji na Ukrainie utrzymuje, że "specjalna operacja" przebiega zgodnie z planem, a każdy kolejny dzień przynosi kolejne sukcesy "niezwyciężonej rosyjskiej armii". Tymczasem jeden z komentatorów publicznej stacji Rossija-1 pozwolił sobie na chwilę szczerości i ocenił, że pod względem militarnym i politycznym Rosja znajduje się już w "totalnej geopolitycznej izolacji", a widmo klęski na Ukrainie jest coraz bardziej realne.

Przewodniczący Episkopatu i prymas Polski odwiedzą Ukrainę

16.05.2022 19:00
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz metropolita lubelski abp Stanisław Budzik odwiedzą Lwów i Kijów - poinformował we wtorek portal niedziela.pl. Pobyt zaplanowano od 17 do 20 maja, a jego celem jest okazanie solidarności i wsparcia dla Ukrainy.

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO

18.05.2022 09:21
Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO - poinformował w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Wnioski przekazali na jego ręce ambasadorzy obu krajów w głównej siedzibie NATO w Brukseli.