Redakcja Polska

Rosjanie atakują zakazaną bronią. Bomby fosforowe spadły na Azowstal i szkołę w Awdijiwce

18.05.2022 13:47
Rosyjskie wojsko użyło przeciw ukraińskim obrońcom kombinatu Azowstal w Mariupolu bomb fosforowych – poinformowała w poniedziałek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku. Z kolei w miejscowości Awdijiwka w obwodzie Donieckim spłonęła szkoła ostrzelana amunicją fosforową. 
Szkoła w Awdijiwce ostrzelana bronią fosforową
Szkoła w Awdijiwce ostrzelana bronią fosforowąŹródło: Twitter / Anastasiia Lapatina @lapatina_

- Bomby i pociski fosforowe to amunicja zapalająca, uznana przez międzynarodowe prawo za niehumanitarne - oznajmiła Denisowa, podkreślając, że ostrzał takimi pociskami jest zbrodnią wojenną i powinien był uwzględniony przy rozpatrywaniu sprawy o ludobójstwo narodu ukraińskiego.

Wcześniej biuro prokuratora generalnego Ukrainy podało, że w sobotę 14 maja wojska rosyjskie zastosowały w ataku na ukraińskich żołnierzy na terenie Azowstalu termitowe pociski zapalające, zakazane przez międzynarodowe prawo humanitarne. Jak dodano, temperatura spalania takich pocisków to ok. 3000 stopni Celsjusza; niszczą one siłę żywą i sprzęt poprzez tworzenie masowych ognisk pożarów. 

Szkoła w Awdijiwce ostrzelana zakazaną bronią

Z kolei szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, że rosyjskie wojska w nocy z wtorku na środę ostrzelały szkołę w Awdijiwce zabronionymi pociskami fosforowymi. Placówka doszczętnie spłonęła - poinformował na Telegramie "Na szczęście obyło się bez ofiar. W szkole znajdowali się tylko dyżurni, którym udało się uratować. Przed rosyjską inwazją uczyło się tam ponad 200 dzieci, często przyjeżdżali też goście z różnych zakątków kraju i zza granicy. Teraz zostały wyłącznie ruiny. (...) W placówce edukacyjnej w Awdijiwce nie było ani jednego żołnierza czy sprzętu wojskowego" - napisał Kyryłenko.

Według szefa regionalnych władz najeźdźcy zniszczyli dotąd w obwodzie donieckim 191 szkół, 181 przedszkoli, 23 szkoły zawodowe i 21 uczelni.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego) pojawiają się liczne doniesienia o używaniu przez agresora broni fosforowej. Wcześniej takie przypadki odnotowano w innych miejscowościach w Donbasie, w tym w zrujnowanym mieście Mariupol nad Morzem Azowskim, a także m.in. w obwodach charkowskim i zaporoskim.

Protokół III konwencji genewskiej z 1977 roku zabrania wykorzystywania białego fosforu jako broni na terenach zamieszkanych przez cywilów. Pociski te można stosować tylko jako amunicję oświetlającą lub znaczniki celów z dala od budynków mieszkalnych.


PAP/IAR/dad

"Cały świat jest przeciwko nam". Rosjanie w szoku po słowach eksperta w rządowej telewizji

17.05.2022 10:42
Rosyjska propaganda od początku inwazji na Ukrainie utrzymuje, że "specjalna operacja" przebiega zgodnie z planem, a każdy kolejny dzień przynosi kolejne sukcesy "niezwyciężonej rosyjskiej armii". Tymczasem jeden z komentatorów publicznej stacji Rossija-1 pozwolił sobie na chwilę szczerości i ocenił, że pod względem militarnym i politycznym Rosja znajduje się już w "totalnej geopolitycznej izolacji", a widmo klęski na Ukrainie jest coraz bardziej realne.

Przewodniczący Episkopatu i prymas Polski odwiedzą Ukrainę

16.05.2022 19:00
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz metropolita lubelski abp Stanisław Budzik odwiedzą Lwów i Kijów - poinformował we wtorek portal niedziela.pl. Pobyt zaplanowano od 17 do 20 maja, a jego celem jest okazanie solidarności i wsparcia dla Ukrainy.

Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO

18.05.2022 09:21
Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o dołączenie do NATO - poinformował w środę sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Wnioski przekazali na jego ręce ambasadorzy obu krajów w głównej siedzibie NATO w Brukseli.