Redakcja Polska

Były kanclerz Schroeder w ogniu krytyki. "Wyrządził nieodwracalne szkody całym Niemcom"

21.05.2022 12:47
Nie ma nic bardziej gorzkiego, Gerhard Schroeder pomylił się - napisał w sobotę w komentarzu portal RND - nie w jakimś szczególe, ale w kwestii centralnej dla całego jego życia politycznego. Związki z Putinem wyrządziły nieodwracalne szkody zarówno samemu Schroederowi, jak i całym Niemcom.
PE chce, by Gerhard Schrder został objęty unijnymi sankcjami
PE chce, by Gerhard Schröder został objęty unijnymi sankcjami360b/Shutterstock.com

"Nareszcie Gerhard Schroeder kończy coś, czego nie powinien był zaczynać" - pisze Matthias Koch w komentarzu dotyczącym odejścia byłego kanclerza z rady nadzorczej rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft.

Publicysta pisze, że dziwne obstawanie przy stanowiskach w rosyjskim przemyśle energetycznym wprawiło w zdumienie "zarówno przyjaciół, jak i wrogów: skąd wziął się (...) ten upór? Wieloletni skandal polityczny stawał się coraz bardziej psychodramą: wieloletni powiernicy skarżyli się, że nie mogą się dotrzeć do „Gerda”". 

Schroeder manipulowany?

Zdaniem Kocha "Schroeder był manipulowany przez wyszkolonego oficera KGB Władimira Putina za pomocą wszystkich możliwych sztuczek, nawet w okresie, gdy był kanclerzem. Schroeder nie chciał przyznać się do tego potwornego faktu, można to zrozumieć".

Były kanclerz "do samego końca przestrzegał przed demonizowaniem swojego rzekomego przyjaciela na Kremlu, który jednak zarządził największą wojnę lądową w Europie od 1945 r., skazał dziesiątki tysięcy ludzi na śmierć i cierpienie, a nawet odznaczył oprawców i morderców Buczy medalami honorowymi" - zauważa autor.

"Żałosna walka z rzeczywistością"

Na tym tle "samotna walka byłego kanclerza o swój honor zamieniła się w żałosną walkę z rzeczywistością. Schroeder nie pomylił się w jakimś szczególe, ale w kwestii centralnej dla jego życia politycznego" - pisze Koch.

"Jakie impulsy spowodowały podjęcie przez Schroedera spóźnionego kroku, na razie nie wiadomo. (...) Niezależnie od tego, co się stało, jest już za późno. Nieodwracalne szkody już dawno zostały wyrządzone, zarówno samemu Schroederowi, jak i całym Niemcom" - czytamy w tekście.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Niemcy Rosja Gazprom

Reuters: Rosjanie informują o przejęciu pełnej kontroli nad kombinatem Azowstal w Mariupolu

21.05.2022 10:21
Ostatnia grupa obrońców kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, złożyła broń i wojska rosyjskie kontrolują teraz cały teren zakładów - podała agencja Reutera, cytując ogłoszony w piątek komunikat ministerstwa obrony Rosji.

Ustawa o pomocy obywatelom z Ukrainy. "Ułatwi kontakt z pracodawcami"

21.05.2022 11:32
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Powstanie system teleinformatyczny, który ułatwi kontakty obywateli Ukrainy z pracodawcami.

Prezydent Joe Biden podpisał nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

21.05.2022 13:21
Prezydent USA Joe Biden podpisał w sobotę ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą - poinformował Biały Dom.