Redakcja Polska

Mateusz Morawiecki: pomoc Ukrainie zadaniem dla całego polskiego społeczeństwa

21.05.2022 15:35
Premier Mateusz Morawiecki mówi, że pomoc Ukrainie to zadanie dla całego polskiego społeczeństwa. Szef rządu odpowiadał na pytania młodzieży podczas Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego w Warszawie.
Uchodźcy z Ukrainy w jednym z centrów pomocy w Polsce
Uchodźcy z Ukrainy w jednym z centrów pomocy w PolsceRuslan Lytvyn/Shutterstock

Premier Morawiecki mówił, że pomoc w przetrwaniu Ukrainy i walka z "barbarzyńskim najazdem" Rosji to wielkie zadanie dla wszystkich członków społeczeństwa. - Bo chyba nikt na tej sali nie chce, żebyśmy wpadli znowu w łapy ruskie i w niewolę rosyjską - mówił szef rządu.

Mateusz Morawiecki mówił też o szczególnym męstwie żołnierzy ukraińskich, którzy bronią swego kraju przed rosyjskim agresorem. - Ukraińscy żołnierze, prawdziwi wojownicy, walczą również o nasze bezpieczeństwo, o naszą wolność, oni tam umierają - podkreślił szef rządu. Dodał, że był niedawno w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim, a kilka tygodni wcześniej we Lwowie i widział okaleczonych w wojnie z rosyjskim najeźdźcą ukraińskich żołnierzy.


Posłuchaj
00:25 11751346_1.mp3 W trakcie spotkania z młodzieżą w ramach Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego szef rządu wspomniał o szczególnym męstwie żołnierzy ukraińskich, którzy bronią swego kraju przed rosyjskim agresorem (IAR)

 

- Widziałem chłopaków bez nóg, bez rąk, nikt by nie chciał tak żyć, a oni tę ofiarę złożyli, również za naszą wolność - zauważył premier. Mateusz Morawiecki mówił młodzieży, że to, co się dzisiaj dzieje za naszą wschodnią granicą, to tworzenie się nowego państwa ukraińskiego. - To, co się wykluje z tej wojny będzie być może determinowało naszą historię na najbliższe dekady - zaznaczył szef rządu.

Ogólnopolski Kongres Dialogu Młodzieżowego odbywa się w Warszawie. Jego uczestnikami są między innymi młodzi działacze organizacji pozarządowych. W trakcie kongresu szef rządu odpowiadał też między innymi na pytania o aktywność społeczną, rolę harcerstwa i fuzję Lotosu.


IAR/dad

Ustawa o pomocy obywatelom z Ukrainy. "Ułatwi kontakt z pracodawcami"

21.05.2022 11:32
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Powstanie system teleinformatyczny, który ułatwi kontakty obywateli Ukrainy z pracodawcami.

Prezydent Joe Biden podpisał nowy pakiet pomocy dla Ukrainy

21.05.2022 13:21
Prezydent USA Joe Biden podpisał w sobotę ustawę o nowym pakiecie pomocy dla Ukrainy o wartości 39,8 mld dolarów. Środki zostaną przeznaczone m.in. na uzbrojenie, pomoc dla uchodźców i pomoc gospodarczą - poinformował Biały Dom.

Były kanclerz Schroeder w ogniu krytyki. "Wyrządził nieodwracalne szkody całym Niemcom"

21.05.2022 12:47
Nie ma nic bardziej gorzkiego, Gerhard Schroeder pomylił się - napisał w sobotę w komentarzu portal RND - nie w jakimś szczególe, ale w kwestii centralnej dla całego jego życia politycznego. Związki z Putinem wyrządziły nieodwracalne szkody zarówno samemu Schroederowi, jak i całym Niemcom.