Redakcja Polska

Przełomowa wizyta von der Leyen w Kijowie. Wkrótce wniosek aplikacyjny Ukrainy do UE

12.06.2022 08:40
Komisja intensywnie pracuje nad oceną wniosku aplikacyjnego Ukrainy do UE i o tym właśnie rozmawiałam w sobotę w Kijowie. Te rozmowy pozwolą nam zamknąć ten dokument do końca przyszłego tygodnia - powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w oświadczeniu dla mediów, wygłoszonym w towarzystwie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.
Audio
  • W najbliższych dniach Komisja Europejska ma opublikować opinię w sprawie nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Zapowiedziała to podczas wizyty w Kijowie przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, która spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Ursula von der Leyen i Wołodymyr Zelenski w Kijowie
Ursula von der Leyen i Wołodymyr Zelenski w KijowiePAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Bardzo doceniam determinację Ukrainy na drodze do akcesji do Unii Europejskiej, ścieżka do członkostwa jest znana i opiera się na konkretnych wyznacznikach - zaznaczyła Von der Leyen.

Przewodnicząca KE chwaliła m.in. proces cyfryzacji kraju i sprawność ukraińskiej administracji, która mimo wojny funkcjonuje na wszystkich szczeblach. - Zrozumcie mnie dobrze - Ukraina jest na okrutnej, koszmarnej wojnie, więc jesteście skoncentrowani, na jej zakończeniu, a my was w tym wspieramy. Ale chcemy patrzeć dalej. A poprzez rekonstrukcję chcemy także patrzeć dalej, na to, co jeszcze musi zostać zrobione. Zrobiliście już na przykład bardzo wiele w celu wzmocnienia praworządności, ale wciąż jeszcze potrzebne jest wdrażanie reform, aby zwalczać korupcję i modernizować tę dobrze funkcjonującą administrację w celu zachęcenia do inwestycji - powiedziała von der Leyen.


Posłuchaj
00:55 11787348_1.mp3 W najbliższych dniach Komisja Europejska ma opublikować opinię w sprawie nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Zapowiedziała to podczas wizyty w Kijowie przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, która spotkała się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

 

Von der Leyen: mamy te same cele

- Mamy te same cele. Chcemy ukierunkować inwestycje i przeprowadzić reformy, aby poprawić życie Ukraińców, odbudować Ukrainę, uczynić Ukrainę atrakcyjną dla inwestorów i, oczywiście, wspierać Ukrainę w podążaniu europejską ścieżką. To niezwykle ważne, aby łączyć reformy i inwestycje - podkreślała przewodnicząca KE.

Prezydent Zełenski przekonywał po spotkaniu z von der Leyen, że naród ukraiński poczynił ogromny wkład w obronę wolności i wartości dzielonych z Unią Europejską.

Zełenski: Ukraina jest integrowana z Europą

Zełenski podkreślił, że w czasie rosyjskiej inwazji Ukraina i jej instytucje udowodniły, że są zintegrowane ze środowiskiem europejskim. Sondaże opinii publicznej w krajach unijnych dowodzą, że większość ich obywateli uważa Ukrainę za część europejskiej rodziny - mówił.

Ocenił, że "projekt europejski nie może zostać ukończony bez Ukrainy". - Teraz jest decydujący moment. Nie tylko dla Ukrainy, ale i dla Unii Europejskiej, dla całego kontynentu europejskiego. Teraz decyduje się, jaka będzie przyszłość zjednoczonej Europy i czy w ogóle ona nastąpi. Rosja chce zniszczyć jedność europejską, chce by Europa była podzielona i słaba. Cała Europa jest dla Rosji celem. Ukraina jest tylko pierwszym etapem tej agresji i tych planów - powiedział Zełenski. Właśnie dlatego - dodał - pozytywna odpowiedź UE na wniosek Ukrainy o przystąpienie do Unii może oznaczać odpowiedź twierdzącą na pytanie, "czy projekt europejski ma w ogóle przyszłość".

Podkreślił, że Ukraina wniosła ogromny wkład w obronę wartości, które podziela wraz z Unią Europejską. - Tysiące istnień ludzkich oddano za to, by na Ukrainie i w całej Europie można było żyć po ludzku, żyć w wolności. W czasie tak okrutnej wojny Ukraińcy udowodnili, że instytucje państwa i społeczeństwa są trwałe. Nasi obywatele są absolutnie zintegrowani z przestrzenią europejską - mówił.


PAP/dad

"Europa z wami!". Von der Leyen z wizytą w Kijowie, spotyka się z Zełenskim

11.06.2022 13:58
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen udała się do Kijowa. Jak napisała na Twitterze, będzie tam rozmawiać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o współpracy przy odbudowie kraju, a także o postępach Ukrainy na jej europejskiej drodze. "Europa z wami!" - napisała po ukraińsku przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Rosyjscy żołnierze nie mają nadziei na to, że wrócą żywi z Ukrainy. "Zostaliśmy sprzedani"

11.06.2022 15:24
Grupę 20 naszych żołnierzy wysyłają do walki przeciwko całemu batalionowi wojsk ukraińskich, wszyscy zginiemy - mówi rosyjski żołnierz do swojej matki w rozmowie przechwyconej przez ukraiński wywiad wojskowy HUR.

Rozmowa szefów dyplomacji Polski i Ukrainy. Tematem: kolejne uzbrojenie i sankcje

11.06.2022 18:12
- W sobotę szefowie MSZ Polski i Ukrainy odbyli rozmowę telefoniczną; minister Zbigniew Rau zapewnił Dmytra Kułebę, że Polska wspiera ideę wprowadzenia dalszego, siódmego pakietu sankcji UE na Rosję - powiedział w sobotę rzecznik MSZ Łukasz Jasina.