Polskie Radio
Section05
Ursula von der Leyen

Nie żyje Michèle Rivasi. Francuska europoseł badała aferę "Pfizergate"

Nie żyje Michèle Rivasi, francuska deputowana do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Zielonych, która badała tzw. aferę "Pfizergate" (zwaną też aferą SMS-ową). Polityk zmarła w środę w drodze do Brukseli; przyczyną był zawał serca. Miała 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Bruksela Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen pandemia Pfizer szczepionka szczepienia COVID-19 sars-cov-2

PR24 Tusk za von der Leyen w KE? Legutko: mało prawdopodobne, przymierzają się do tego zawodnicy cięższych wag

- Wielu zawodników, cięższych wag, przymierza się do stanowiska szefa Komisji Europejskiej. Tymczasem Donald Tusk, nie umniejszając jego roli w polskiej polityce, nie jest postacią z pierwszej linii europejskiej. Jest czarusiem, ale nie rozgrywającym - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Ryszard Legutko.
Zobacz więcej na temat:  polityka Donald Tusk Komisja Europejska Unia Europejska Ursula von der Leyen ŚWIAT

Unia rozpocznie negocjacje akcesyjne z Ukrainą. Szefowa KE: to historyczny dzień

W Brukseli opublikowano raporty oceniające postępy w spełnianiu unijnych standardów przez kraje aspirujące do Wspólnoty. Komisja Europejska oficjalnie potwierdziła, że rekomenduje rozpoczęcie negocjacji członkowskich Unii z Ukrainą. Ogłosiła to szefowa Komisji Ursula von der Leyen, przypominając, że 10 lat temu rozpoczęły się protesty na kijowskim Majdanie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska Ukraina Beata Płomecka Ursula von der Leyen

Tylko u nas Ukraina coraz bliżej członkostwa w UE? Komisja Europejska będzie rekomendować rozpoczęcie negocjacji

Szefowie gabinetów komisarzy są za zielonym światłem dla rozpoczęcia negocjacji członkowskich Ukrainy z Unią - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. W środę Komisja Europejska ma rekomendować rozpoczęcie rozmów akcesyjnych. Ostateczna decyzja należy do krajów członkowskich i musi być jednomyślna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Unia Europejska Europa Ursula von der Leyen Komisja Europejska

Będzie zielone światło dla rozszerzenia UE o Ukrainę? Von der Leyen na rozmowach w Kijowie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej rozmawia w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kluczowy temat to przyszłe rozszerzenie Unii o Ukrainę. W najbliższą środę Komisja ma opublikować raport o postępach Ukrainy w spełnianiu warunków rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Unią. Wiele wskazuje na to, że będzie zielone światło Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Komisja Europejska Unia Europejska Ursula von der Leyen polityka Rosja

Ursula von der Leyen przybyła do Kijowa. Rozmowy o Ukrainie w Unii Europejskiej

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen składa wizytę w Kijowie. "Jestem tu, by porozmawiać o perspektywie członkostwa Ukrainy w Unii oraz wsparciu finansowym Wspólnoty na odbudowę Ukrainy jako nowoczesnej i dobrze prosperującej demokracji" - napisała na portalu X.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Komisja Europejska Unia Europejska Ursula von der Leyen polityka

USA i UE wypracowały wspólną deklarację. Chodzi o kary dla podmiotów współpracujących z Rosją

Będziemy działać przeciwko podmiotom z państw trzecich, które wspierają wojnę Rosji przeciwko Ukrainie - zapowiedzieli w piątek przywódcy USA i UE we wspólnym oświadczeniu po spotkaniu w Białym Domu. Joe Biden, Ursula von der Leyen i Charles Michel wezwali też Chiny do nacisków na Moskwę, by powstrzymała swoją agresję.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska USA Ursula von der Leyen Joe Biden dyplomacja bezpieczeństwo ŚWIAT Europa

Pomoc humanitarna dla Gazy. Biden: pierwsze ciężarówki dotrą w ciągu 24-48 godzin

- Myślę, że pierwsze ciężarówki z pomocą humanitarną dotrą do Gazy w ciągu 24-48 godzin - oświadczył w piątek prezydent USA Joe Biden podczas spotkania z przewodniczącymi Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, Ursulą von der Leyen i Charlesem Michelem. Przywódcy będą rozmawiać o sytuacji w Izraelu i Ukrainie oraz omówią negocjacje handlowe dotyczące m.in. zielonej transformacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Joe Biden Hamas Izrael USA Stany Zjednoczone Ursula von der Leyen

Spotkanie Joe Bidena z Ursulą von der Leyen i Charlesem Michelem. Głównym tematem bezpieczeństwo

Przywódcy Unii Europejskiej Ursula von der Leyen i Charles Michel spotkają się dziś w Białym Domu z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Główne tematy rozmów to wsparcie dla Ukrainy, sytuacja na Bliskim Wschodzie oraz relacje transatlantyckie, w tym sprawa barier handlowych.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie atak Hamasu na Izrael Ursula von der Leyen Joe Biden dyplomacja bezpieczeństwo ŚWIAT Ameryka

Atak na szpital w Strefie Gazy. Szefowa KE: należy ustalić fakty i pociągnąć do odpowiedzialności sprawców

Należy ustalić wszystkie fakty, a sprawców pociągnąć do odpowiedzialności - tak o zbombardowaniu szpitala w Gazie mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej, podczas debaty na sesji Europarlamentu w Strasburgu.
Zobacz więcej na temat:  Palestyna Izrael Bliski Wschód Strefa Gazy ŚWIAT szpital Ursula von der Leyen Komisja Europejska Unia Europejska Europa Beata Płomecka

UE potępiła Hamas za atak na Izrael. Szefowa KE: organizacja terrorystyczna, przynosząca cierpienie Palestyńczykom

Jest potępienie Hamasu za atak na Izrael i zbrodnie na cywilach, uznanie prawa Izraela do obrony oraz apel do Tel Awiwu o przestrzeganie prawa humanitarnego. To wspólne unijne stanowisko przywódców 27 krajów oraz szefów Rady Europejskiej i Komisji Europejskiej uzgodnione na nadzwyczajnej naradzie. Odbyła się ona w formie wideokonferencji. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia z Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  Beata Płomecka ŚWIAT Izrael atak Hamasu na Izrael Hamas Palestyna Autonomia Palestyńska Unia Europejska Rada Europejska Charles Michel Ursula von der Leyen Komisja Europejska Bliski Wschód Strefa Gazy

Andrzej Sadoś: mimo wezwań KE nie przedstawiła planu wsparcia krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy

- Mimo wielokrotnych wezwań Rady Europejskiej, Komisja Europejska nie przedstawiła planu wsparcia krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy - powiedział stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej Andrzej Sadoś. Polski ambasador takie stanowisko przedstawił w środę na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 migracja Bruksela Rada Europejska