Redakcja Polska

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski tegorocznym laureatem Nagrody Niemcowa

12.06.2022 16:52
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski został laureatem tegorocznej nagrody imienia Borysa Niemcowa. Poinformowała o tym Fundacja Borysa Niemcowa "Za wolność". Fundacja Niemcowa kontynuuje idee Borysa Niemcowa, zabitego w 2015 roku przywódcy opozycji antykremlowskiej w Rosji.
Prezydent Ukrainy został laureatem tegorocznej nagrody imienia Borysa Niemcowa
Prezydent Ukrainy został laureatem tegorocznej nagrody imienia Borysa NiemcowaPAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

Fundacja poinformowała na swojej stronie internetowej, że w sytuacji wojny "postanowiła nominować do nagrody przedstawicieli Ukrainy". Wśród kandydatów byli, oprócz prezydenta Zełenskiego, mer Kijowa Witalij Kliczko, lider zespołu rockowego "Okean Elzy" Swiatosław Wakarczuk i doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.

Nagroda przyznawana jest za odwagę w głoszeniu idei pokrewnych prodemokratycznym poglądom Borysa Niemcowa. Jednym z celów fundacji, kierowanej przez córkę zabitego polityka, Żannę Niemcową - jest "włączenie Rosji i jej obywateli do agendy europejskiej i promowanie wartości europejskich".

Przed rokiem laureatem nagrody został uwięziony rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny.

Niemcow, jeden z przywódców antykremlowskiej opozycji i były wicepremier Rosji, został zastrzelony w centrum Moskwy, w pobliżu Kremla w lutym 2015 roku. W Rosji skazani zostali domniemani wykonawcy zabójstwa, ale zdaniem rodziny i współpracowników zamordowanego władze zaniechały pociągnięcia do odpowiedzialności zleceniodawców. Niemcow potępiał rosyjską aneksję Krymu i politykę Kremla wobec Ukrainy.

 

PAP/IAR/dad

"Bild": pierwsze bojowe wozy piechoty Marder mogłyby zostać natychmiast dostarczone Ukrainie

12.06.2022 13:56
Kilka bojowych wozów piechoty Marder które zostały wycofane ze służby w niemieckiej armii i przeszły modernizację jest gotowych do użycia, mogłyby zostać natychmiast dostarczone na Ukrainę - informuje w niedzielę "Bild am Sonntag", prezentując zdjęcia pięciu zmodernizowanych maszyn.

Wąskie gardła w eksporcie ukraińskiego zboża przez Polskę i Rumunię

12.06.2022 14:45
Ponieważ wywóz zboża z Ukrainy drogą morską jest niemożliwy z powodu rosyjskiej inwazji, zorganizowano dwie trasy lądowe - przez Polskę i Rumunią, by eksportować zboże i zapobiec globalnemu kryzysowi żywnościowemu, ale wąskie gardła spowolniły te dostawy - powiedział w niedzielę agencji Reutera wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytryj Senyk.

Szef łotewskiej dyplomacji życzy Rosji klęski w wojnie przeciw Ukrainie

12.06.2022 15:21
W Rosji obchodzone jest dziś święto państwowe. Z tej okazji minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs życzy Rosjanom porażki w wojnie z Ukrainą.