Redakcja Polska

Szef łotewskiej dyplomacji życzy Rosji klęski w wojnie przeciw Ukrainie

12.06.2022 15:21
W Rosji obchodzone jest dziś święto państwowe. Z tej okazji minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs życzy Rosjanom porażki w wojnie z Ukrainą.
Audio
  • Szef łotewskiej dyplomacji życzy Rosji klęski w wojnie przeciw Ukrainie. Materiał Kamila Zalewskiego
Rinkeviczs jest szefem łotewskiej dyplomacji od października 2011 r.
Rinkeviczs jest szefem łotewskiej dyplomacji od października 2011 r.Saeima/Wikimedia Commons

Szef łotewskiej dyplomacji odniósł się na Twitterze do obchodzonego dzisiaj Dnia Rosji - rosyjskiego święta narodowego. "Życzę klęski w agresywnej wojnie przeciw Ukrainie, porzucenia imperialnych ambicji i ostatecznie stworzenia nowoczesnego i demokratycznego państwa" - napisał minister.

Dzień Rosji jest świętem państwowym. Upamiętnia pierwszy Zjazd Deputowanych Ludowych Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej, który miał miejsce 12 czerwca 1990 roku. Przyjęto wtedy deklarację suwerenności Rosji. Rok po tym wydarzeniu odbyły się pierwsze wybory prezydenckie.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę łotewskie władze wielokrotnie potępiały politykę Kremla. W zeszłym tygodniu łotewska Rada Mediów Elektronicznych wprowadziła zakaz rozpowszechniania wszystkich rosyjskich kanałów, które są tam dostępne.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja wojna na Ukrainie Litwa

Rodzinny powrót z emigracji a samoocena dziecka dwujęzycznego

12.06.2022 13:03
W pierwotnej lub powrotnej adaptacji dzieci z rodzin polskich emigrantów wracających do kraju, często zapomina się o kształtującej się tożsamości młodego człowieka i jego samoocenie, bazującej na informacji zwrotnej od rodziny, szkoły, otoczenia. „Przyjmujemy nasz, dorosły punkt widzenia jako obowiązujący, forsujemy gotowe odpowiedzi i niestety tracimy szanse, by dzieci miały przestrzeń na zadanie własnych pytań o tę nową dla nich rzeczywistość” - zauważa Aleksandra Hytroś – Kiwała, psycholog, pedagog.

"Bild": pierwsze bojowe wozy piechoty Marder mogłyby zostać natychmiast dostarczone Ukrainie

12.06.2022 13:56
Kilka bojowych wozów piechoty Marder które zostały wycofane ze służby w niemieckiej armii i przeszły modernizację jest gotowych do użycia, mogłyby zostać natychmiast dostarczone na Ukrainę - informuje w niedzielę "Bild am Sonntag", prezentując zdjęcia pięciu zmodernizowanych maszyn.

Wąskie gardła w eksporcie ukraińskiego zboża przez Polskę i Rumunię

12.06.2022 14:45
Ponieważ wywóz zboża z Ukrainy drogą morską jest niemożliwy z powodu rosyjskiej inwazji, zorganizowano dwie trasy lądowe - przez Polskę i Rumunią, by eksportować zboże i zapobiec globalnemu kryzysowi żywnościowemu, ale wąskie gardła spowolniły te dostawy - powiedział w niedzielę agencji Reutera wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytryj Senyk.