Polskie Radio
Section05
Olaf Scholz

Decyzja budżetowa rządu Scholza niezgodna z konstytucją. Na 2024 rok zabrakło 60 mld euro

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny uznał w orzeczeniu z 15 listopada, że przesunięcia, dokonane w budżecie z 2021 roku, były niezgodne z konstytucją. Wówczas koalicyjny rząd Olafa Scholza przekierował 60 mld euro, przeznaczone pierwotnie na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa, do tzw. Funduszu Klimatu i Transformacji (KTF).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Trybunał Konstytucyjny budżet pieniądze Olaf Scholz

Kanclerz Scholz kolejny raz zapowiada zwiększenie wydatków na obronność. "Potrzebne są potężne siły zbrojne"

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) zapowiedział w piątek dowództwu Bundeswehry znaczne podwyższenie wydatków na obronność, rzędu "kilkunastu miliardów". - Nikt nie może już wątpić, że potrzebne są potężne siły zbrojne. Niemcy przez długi czas unikały tej kwestii. Ale nasz ład pokojowy jest zagrożony – oświadczył Scholz, którego cytuje agencja dpa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Olaf Scholz wojsko

Obchody Nocy Kryształowej w Niemczech. Scholz: czuję się zawstydzony obecną falą antysemityzmu

- Jestem oburzony i wstydzę się, to hańba dla naszego kraju - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz, odnosząc się do ostatnich antysemickich demonstracji w kraju. Szef rządu federalnego uczestniczył w obchodach rocznicy Nocy Kryształowej. 85 lat temu hitlerowskie bojówki zaatakowały ludność żydowską zamieszkującą Trzecią Rzeszę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin Olaf Scholz atak Hamasu na Izrael antysemityzm

"Niezależna": niemiecki europoseł chce wypchnięcia USA z Europy. "To pokłosie zmiany traktatów"

"Europejskie superpaństwo oznaczać ma wypchnięcie USA z Europy oraz de facto likwidację NATO. Wprost wyraził to Helmut Scholz jeden z autorów dokumentu który przyjęła komisja konstytucyjna PE" - ocenił na Twitterze Michał Rachoń, publikując fragment dokumentu. Scholz jest absolwentem stosunków międzynarodowych na moskiewskim MGIMO, przez lata pracował w dyplomacji NRD. - Wiele krajów uważa, że NATO jest dobrym kierunkiem. Dla Polski absolutnie te przepisy są nie do przyjęcia - mówił Rachoń w programie #Jedziemy w TVP.Info.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy NATO Olaf Scholz Unia Europejska

Wojna w Izraelu. Niemieckie media piszą o "pojedynku Scholz-Sánchez"

Niemieckie media podsumowują konkluzje Rady Europejskiej dotyczące konfliktu na Bliskim Wschodzie. Dziennik "Handelsblatt" zauważa, że zaistniał w tej sprawie spór między kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem a premierem Hiszpanii Pedro Sánchezem, którzy stoją na czele dwóch przeciwstawnych sobie obozów. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Berlinie Wojciech Osiński.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Palestyna Niemcy Hiszpania Olaf Scholz Europa ŚWIAT