Redakcja Polska

Jest pozytywna opinia Komisji Europejskiej ws. nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii

17.06.2022 13:28
Szefowa Komisji Europejskiej potwierdziła, że jest pozytywna opinia w sprawie nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Ursula von der Leyen poinformowała, że komisarze zwrócili się też do państw członkowskich, aby Ukraina otrzymała perspektywę europejską. 
Audio
  • Pozytywna opinia KE ws nadania Ukrainie statusu kraju kandydującego do Unii. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Pozytywna opinia KE ws nadania Ukrainie statusu kandydata do Unii
Pozytywna opinia KE ws nadania Ukrainie statusu kandydata do UniiAlexandros Michailidis/Shutterstock

Przewodnicząca Komisji powiedziała, że Ukraina zademonstrowała aspiracje i determinację, aby stać się krajem Wspólnoty, podziela standardy unijne i od kilku lat zbliża się do Unii. Teraz ostateczna decyzja należy do państw członkowskich. Ta sprawa będzie jednym z tematów szczytu w przyszłym tygodniu w Brukseli. Status kandydata to pierwszy krok na drodze do członkostwa w Unii.


Posłuchaj
00:53 11795999_1.mp3 Ukraina bliżej Unii. Komisja Europejska zarekomendowała nadanie jej statusu kraju kandydującego do Wspólnoty. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do unijnych państw. Europejscy przywódcy zajmą się tym w przyszłym tygodniu na szczycie w Brukseli. Jeśli zatwierdzą propozycję Komisji będzie to pierwszy krok Ukrainy na drodze do członkostwa w Unii.

 

Także w piątek Komisja Europejska wydała pozytywną opinię w sprawie nadania Mołdawii statusu kraju kandydującego do Unii. W przypadku Gruzji ten status został nadany pod warunkiem przeprowadzenia niezbędnych reform.


IAR/Beata Płomecka/dad

Ukraińskie media: wizyta europejskich przywódców w Kijowie była bardzo potrzebna

17.06.2022 08:32
Wizyta w Kijowie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kanclerza Niemiec Olafa Scholza, premiera Włoch Mario Draghiego i prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa była Ukrainie bardzo potrzebna - europejscy przywódcy poparli jej kandydaturę do UE i wyrazili gotowość do dalszego przekazywania jej uzbrojenia - oceniają ukraińskie media. Zauważają, że podczas wizyty przywódców dwukrotnie rozlegał się alarmy przeciwlotnicze, w tym raz podczas spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

"Welt": Scholz, Macron i Draghi za kulisami naciskają na Ukrainę, by poszła na ustępstwa wobec Moskwy

17.06.2022 10:42
"Za kulisami kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Włoch Mario Draghi naciskają na Ukrainę, by poszła na ustępstwa wobec Moskwy" - komentuje dziennik "Welt" wizytę przywódców w Kijowie. "Chcą rozwiązania pokojowego, które dla Zachodu będzie najbardziej opłacalne. Dla prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego ich wizyta w Kijowie może okazać się wstępem do koszmaru" - pisze gazeta.

Ukraińcy zniszczyli rosyjski okręt na Morzu Czarnym. Jest wideo

17.06.2022 11:41
Ukraińscy wojskowi trafili w holownik Wasilij Biech należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej – powiadomiła w piątek rano Marynarka Wojenna Ukrainy. Okręt miał przewozić amunicję i wojskowych na okupowaną Wyspę Węży.