Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski o ostrzale portu w Odessie: czego by Rosja nie obiecała, zawsze złamie obietnicę

23.07.2022 16:02
Czego by Rosja nie obiecywała, to zawsze znajdzie sposób, jak tego nie spełnić – powiedział w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując atak rakietowy na port w Odessie.
Audio
  • Rosjanie ostrzelali rakietami port w Odessie. Unosi się nad nim dym. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko (IAR)
  • Tuż po zawarciu porozumienia w sprawie transportu ukraińskiego zboża Rosja zaatakowała port w Odessie. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Rosjanie, mimo porozumienia, ostrzelali port w Odessie
Rosjanie, mimo porozumienia, ostrzelali port w OdessieAisedora / Shutterstock.com

"To świadczy tylko o jednym: czego by Rosja nie obiecała, zawsze znajdzie sposoby, by tego nie zrealizować. Geopolitycznie, zbrojnie, krwawo lub nie, ale zawsze ma kilka kierunków działania" - cytuje Zełenskiego agencja Interfax-Ukraina, powołując się na służbę prasową głowy państwa.

Ukraiński przywódca wypowiadał się podczas spotkania z delegacją Izby Reprezentantów Kongresu USA.

Rosyjska armia zaatakowała w sobotę pociskami manewrującymi typu Kalibr port handlowy w Odessie. Dwie rakiety zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza, a dwa pociski trafiły w obiekty infrastruktury portowej.

Przedstawiciele Ukrainy i Rosji zawarli z Turcją i ONZ w piątek dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty czarnomorskie. Ma to zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech ukraińskich portów: Odessy, Czarnomorska i Jużnego (Piwdennego).

IAR/PAP/dad

Ukraiński wywiad wojskowy: Rosjanie maskują ładunki wojskowe jako pomoc humanitarną

23.07.2022 14:13
Po serii ukraińskich ataków na rosyjskie magazyny amunicji Rosjanie w obwodzie chersońskim maskują ładunki wojskowe jako pomoc humanitarną – poinformował w sobotę na Telegramie ukraiński wywiad wojskowy.

Migranci wciąż próbują forsować polską granicę. Straż Graniczna podała najnowsze dane

23.07.2022 15:21
Zgodnie z danymi udostępnionymi przez Straż Graniczną na Twitterze minionej doby 28 cudzoziemców próbowało przedostać się z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze SG zatrzymali też kolejnego kuriera.