Redakcja Polska

Politico: Biały Dom popiera ataki na pozycje Rosjan. "Krym to Ukraina"

18.08.2022 09:22
Waszyngton miał zakomunikować władzom w Kijowie, że popiera atakowanie pozycji Rosjan na półwyspie krymskim - informuje Politico. Portal powołuje się przy tym na wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskiej administracji.
Portal Politico informuje, że Biały Dom popiera ukraińskie uderzenia w rosyjskie pozycje na Krymie
Portal Politico informuje, że Biały Dom popiera ukraińskie uderzenia w rosyjskie pozycje na KrymieAP/Associated Press/East News

- Oczywiście, nie wybieramy celów i wszystko, co dostarczamy jest dla celów samoobrony. Jakiekolwiek cele, które wybierają [Ukraińcy] na suwerennej ukraińskiej ziemi jest z definicji samoobroną - powiedział portalowi anonimowy oficjel wysokiej rangi. - Krym to Ukraina - dodał.

Portal potwierdził tym samym słowa ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa, który w wywiadzie dla Głosu Ameryki stwierdził, że USA nie nałożyły restrykcji na użycie dostarczanej przez nie broni na terytorium Krymu. Mimo że Kijów oficjalnie tego nie przyznał, ukraińscy oficjele przekazali amerykańskim mediom, że za ostatnimi wybuchami w rosyjskich bazach i składach amunicji na Krymie stoją ukraińskie siły specjalne.

USA niechętne wobec broni dalekiego zasięgu

Mimo to administracja USA wciąż sprzeciwia się dostarczeniu Ukrainie broni dłuższego zasięgu, takich jak rakiet ATACMS o zasięgu 300 km oraz nie zgadza się na uderzenia za pomocą amerykańskiej broni na terytorium Rosji.

Posłuchaj
00:49 podolak - przyznaje - spec - busdzko .mp3 Przedstawiciel biura ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak potwierdził wtorkowe wybuchy w Dżankoj na Krymie. Jak podkreślił, zniszczone zostały składy amunicji, ale też ważna stacja transformatorowa. Oficjalnie Ukraina nie przyznała się do uderzenia w te strategicznie ważne obiekty - relacja Pawła Buszki (IAR)

Odpowiadając na pytanie polskich mediów w tej sprawie, rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że pomoc USA dostosowana jest do ukraińskich potrzeb na polu bitwy w danym momencie i ma zapewnić, by Ukraina była w stanie się bronić. - Ale jasno mówiliśmy też, że nie jest w interesie Ukraińców, ani NATO, ani Europy, ani naszym, by rosyjska agresja przerodziła się w szerszy konflikt i by rozlała się poza granice Ukrainy - powiedział.


PAP/IAR/dad

Mer Lwowa: mieszkańcy powinni z wyprzedzeniem przygotować się na trudną zimę

17.08.2022 13:34
Tegoroczna zima może być trudna ze względu na kłopoty z ogrzewaniem oraz przerwy w dostawach elektryczności i gazu, dlatego mieszkańcy powinni przygotować się na to z wyprzedzeniem i zakupić m.in. suche paliwo turystyczne i lampy zasilane bateriami - zaapelował mer Lwowa Andrij Sadowy.

Polska pomoże ukraińskim sierotom i kobietom uwolnionym z niewoli. Rusza specjalny fundusz

17.08.2022 14:30
Rusza fundusz imienia błogosławionego Klemensa Szeptyckiego, mający na celu pomoc ukraińskim sierotom wojennym i kobietom uwolnionym z niewoli - poinformował w środę w Kijowie szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że każde dziecko objęte tym programem będzie miesięcznie otrzymywało około 5 tys. hrywien (ok. 630 złotych).

Funkcjonariusze ABW zatrzymali szpiega. Chciał współpracować z Rosjanami

18.08.2022 10:00
Na polecenie Prokuratury Krajowej, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Jarosława A. Prokurator przedstawił mu zarzut zgłoszenia gotowości działania na rzecz rosyjskiego wywiadu - poinformował ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.