Redakcja Polska

Biały Dom przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

19.08.2022 08:42
Administracja prezydenta USA Joe Bidena przygotowuje kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, którego wartość ma wynosić ok. 800 milionów dolarów - poinformowała w czwartek agencja Reuters, powołując się na trzy źródła zaznajomione ze sprawą.
Prezydent USA może zlecić transfer nadwyżki broni z amerykańskich zapasów bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną
Prezydent USA może zlecić transfer nadwyżki broni z amerykańskich zapasów bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajnąshutterstock/fotorobs

Oficjalne ogłoszenie pakietu pomocy ma nastąpić w piątek, ale może zostać przełożone na przyszły tydzień.

Jak pisze Reuters, Biden wyraził zgodę na przygotowanie pakietu, korzystając z mechanizmu Presidential Drawdown Authority (PDA), zezwalającego prezydentowi na transfer nadwyżki broni z amerykańskich zapasów bez zgody Kongresu w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną.

Biały Dom odmówił komentarza w tej sprawie.

Poprzedni pakiet amerykańskiej pomocy dla Ukrainy miał wartość 1 mld dolarów i został podpisany przez Bidena 8 sierpnia.


PAP/dad

Pod Czernihowem otwarto nowe miasteczko modułowe dostarczone przez Polskę

18.08.2022 14:58
W Nowoseliwce pod Czernihowem na północy Ukrainy otwarto w czwartek nowe miasteczko modułowe przekazane przez Polskę mieszkańcom Ukrainy, których domy zostały zbombardowane i zniszczone pociskami przez atakującą ten kraj Rosję.

"To Lwów jest moim światem". Wzruszająca opowieść Polki z Ukrainy o życiu na uchodźstwie

19.08.2022 08:28
- Nikomu nie życzyłabym znalezienia się w takiej sytuacji. To jest bardzo trudne, ponieważ człowiek przyrasta do korzeni, do miasta, do przyjaciół, do pracy, do okoliczności. To Lwów jest moim światem, do końca nim był, i na pewno do samego końca nim zostanie - mówiła na antenie Polskiego Radia 24 Polka ze Lwowa Zofia Iwanowa, która przybliżyła życie uchodźców z Ukrainy.