Redakcja Polska

Pod Czernihowem otwarto nowe miasteczko modułowe dostarczone przez Polskę

18.08.2022 14:58
W Nowoseliwce pod Czernihowem na północy Ukrainy otwarto w czwartek nowe miasteczko modułowe przekazane przez Polskę mieszkańcom Ukrainy, których domy zostały zbombardowane i zniszczone pociskami przez atakującą ten kraj Rosję.
Domy modułowe w częściach, przygotowane do transportu
Domy modułowe w częściach, przygotowane do transportuPCPM/ PR

W otwarciu uczestniczyli minister ds. wspólnot lokalnych i rozwoju terytorialnego Ukrainy Ołeksij Czernyszow oraz ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki. Zapowiedział on rozszerzenie programu polskiej pomocy w zakresie tymczasowych mieszkań dla ofiar wojny. - Miejscowa społeczność została bardzo pokrzywdzona przez działania wojenne. Wokół widzicie państwo całkowicie zniszczone domy, zrujnowane obejścia. Zostały one zbombardowane przez rosyjskie lotnictwo, mimo że są to domy prywatne i nie ma tu żadnych obiektów wojskowych – oświadczył Czernyszow.

Zadeklarował on, że miasteczko modułowe w Nowoseliwce zapewni schronienie potrzebującym do czasu odbudowy ich własnych mieszkań. Dziękował Polsce za pomoc udzielaną jego państwu. - Pragnę podziękować rządowi Polski za to wsparcie. Wczoraj spotkałem się (w Kijowie - przyp.red.) z ministrem Michałem Dworczykiem. Ustaliliśmy, że program ten będzie kontynuowany i rozszerzany - powiedział Czernyszow.

10 miasteczek dostarczonych przez Polskę

Ambasador Cichocki wyjaśnił, że dotychczas Polska dostarczyła Ukrainie 10 w pełni wyposażonych miasteczek modułowych. - Teraz stoi tych miasteczek dziesięć. Program Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przy wsparciu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych przewiduje, że jeśli nie dojdzie do jakichś niespodziewanych zmian, czynników, które zakłócą ten proces, to kolejne 10 miasteczek stanie do zimy - powiedział dyplomata w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

Gotowe miasteczka zapewniają schronienie pięciu tysiącom osób, jednak dotychczas skorzystało z nich o wiele więcej ludzi. - Szczególnie na zachodzie Ukrainy ludzie zatrzymują się w tych miasteczkach na kilka dni, na tydzień, a potem jadą dalej - wskazał.

Polski dyplomata podkreślił, że miasteczka powstają tam, gdzie są realnie potrzebne. Ich lokalizacja jest na bieżąco ustalana z władzami ukraińskimi. - Dla każdego człowieka najważniejszy jest jego własny kąt i wszystko pozostałe, przy tej konsolidacji społecznej, którą tu obserwujemy - żywność, odzież - można zorganizować oddolnie. Natomiast domy, dach nad głową, potrzebuje interwencji z zewnątrz, w tym przypadku z naszej strony, ze strony Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - powiedział ambasador Cichocki.


PAP/IAR/dad

Premier Morawiecki dla dziennika "National Post": ostrzegaliśmy przed Putinem i nas zignorowano

18.08.2022 12:40
Premier Mateusz Morawiecki napisał w artykule dla kanadyjskiego dziennika "National Post", że Polska ostrzegała Niemcy i Zachód przed Władimirem Putinem, ale została zignorowana. Szef rządu podkreślił także, że musimy wspierać Ukrainę w jej walce o odzyskanie odebranych jej terytoriów i zmuszenie Rosji do odwrotu.

Politico: wysycha źródło pomocy od dużych państw europejskich dla Ukrainy

18.08.2022 13:02
Według danych Instytutu Kilońskiego w Niemczech od kwietnia spada wsparcie wojskowe Europy dla Ukrainy. Według nowych informacji przez cały lipiec sześć największych krajów Europy nie zaoferowało Ukrainie żadnych nowych dwustronnych zobowiązań wojskowych. Jest to o tyle niepokojące, że Kijów zaczyna właśnie planować kluczową kontrofensywę.

W Estonii doszło do największego od 15 lat cyberataku. Rosja mści się za usunięcie pomnika

18.08.2022 14:49
Estonia doświadczyła największych cyberataków od 2007 roku - poinformował w czwartek na Twitterze wiceminister transformacji cyfrowej Luukas Ilves. Do ataków przyznała się rosyjska grupa Killnet informując, że ich powodem było usunięcie sowieckiego pomnika czołgu T-34 z publicznego miejsca w Narwie na północnym wschodzie Estonii.