Redakcja Polska

Wyzwolenie Chersonia. Wiceszef MSZ: to sukces Ukrainy pod każdym względem

12.11.2022 12:54
- Wyzwolenie Chersonia z rąk Rosjan to sukces Ukrainy pod każdym względem - militarnym, strategicznym, ale przede wszystkim moralnym - ocenił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Podkreślił, że jest to też krok przybliżający do zakończenia wojny.
Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk: wyzwolenie Chersonia to militarny i strategiczny sukces Ukrainy
Wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk: wyzwolenie Chersonia to militarny i strategiczny sukces UkrainyFoto: Shutterstock/Anton27, screen Twitter

W piątek ukraiński wywiad wojskowy (HUR) poinformował, że Chersoń wraca pod kontrolę Ukrainy, do miasta wkraczają oddziały ukraińskich sił zbrojnych. "Drogi odwrotu okupantów rosyjskich są pod kontrolą ogniową armii ukraińskiej. Wszelkie próby przeciwdziałania Siłom Zbrojnym Ukrainy będą udaremnione. Każdy żołnierz rosyjski, który stawi opór, zostanie zlikwidowany" - głosi oświadczenie HUR przekazane przez agencję Interfax-Ukraina.

Natomiast sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy poinformował kilka godzin po ogłoszeniu wyzwolenia Chersonia, że oddziały ukraińskie doszły na niektórych odcinkach do prawego brzegu Dniepru, a armia kontynuuje wyzwalanie terenów na kierunku Chersonia.

Sukces Ukrainy i jej sojuszników

Odniósł się do tego w rozmowie z PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. - To sukces Ukrainy pod każdym względem - militarnym, strategicznym, ale przede wszystkim moralnym. Jest to bowiem odzyskane z rąk Rosjan duże ukraińskie miasto - podkreślił wiceminister.

Według Piotra Wawrzyka to zwycięstwo Ukrainy pokazuje jednocześnie, że broń przekazana przez państwa zachodnie, w tym Polskę, jest używana przez Ukraińców w sposób efektywny i skuteczny oraz utwierdza w przekonaniu, że warto ich w ten sposób wspierać.

Wiceminister ocenił, że wyzwolenie Chersonia to sukces zarówno Ukraińców, ale i - pośrednio - także państw Zachodu, w tym Polski, które wspierają walkę Ukrainy z rosyjskim najeźdźcą. Jak podkreślił Piotr Wawrzyk, jest to jednocześnie duża porażka zarówno militarna, jak i wizerunkowa Rosji, która w ramach propagandy przedstawiała Chersoń jako miasto rosyjskie.

Wiceszef MSZ pytany, czy można mówić o militarnym i strategicznym przełomie ocenił, że ten nastąpił dużo wcześniej, w momencie, gdy Ukraińcy zaczęli wyzwalać miejscowości ukraińskie zajęte wcześniej przez Rosjan w ramach ofensywy. Stwierdził jednocześnie, że wyzwolenie Chersonia to krok przybliżający zakończenie wojny.

Możliwe prowokacje?

Piotr Wawrzyk był także pytany, na ile jego zdaniem uzasadnione są obawy, że w wyzwolonym przez siły ukraińskie Chersoniu nadal ukrywa się wielu wojskowych Rosji przebranych w stroje cywilne, by przygotować kolejne prowokacje.

- Rosjanie pokazali, że są zdolni do wszystkiego, zatem i tego nie da się wykluczyć - powiedział wiceminister.

Chersoń był jedynym miastem obwodowym, które udało się zająć Rosjanom - doszło do tego w pierwszych dniach inwazji rozpoczętej 24 lutego. Po ponad ośmiu miesiącach okupacji strona rosyjska ogłosiła wycofanie swoich wojsk z prawego brzegu Dniepru. To efekt skutecznej ukraińskiej kontrofensywy na południu kraju.


IAR/PAP/dad

80 procent pomocy humanitarnej, która dociera na Ukrainę, pochodzi z Polski

12.11.2022 08:00
Polska przoduje zarówno w udzielaniu pomocy potrzebującym na Ukrainie, jak i uchodźcom z tego państwa, szukającym w Europie schronienia.

Biały Dom: odzyskanie Chersonia to nadzwyczajny sukces Ukrainy

12.11.2022 10:08
Wycofanie się Rosjan z Chersonia na południu Ukrainy i przejęcie tego miasta przez wojska ukraińskie to nadzwyczajny sukces tego kraju - powiedział w sobotę doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Wielki koncert w Święto Niepodległości Polski w Filharmonii Obwodowej w Żytomierzu

12.11.2022 10:48
Pod hasłem "Za wolność waszą i naszą" Polacy Żytomierza na Ukrainie zorganizowali w piątek wieczorem wielki koncert muzyki polskiej i ukraińskiej w miejscowej Filharmonii Obwodowej. Uroczystości poświęcone były polskiemu Narodowemu Świętu Niepodległości.