Redakcja Polska

Pieniądze z KPO trafią do Polski wiosną 2023 roku? Szymon Szynkowski vel Sęk wyjaśnia

30.12.2022 10:53
- Gdyby była jasność, że proponowane przez rząd rozwiązania ustawowe będą lada chwila przyjęte, to wniosek o wypłatę KPO mógłby zostać złożony w nieodległym terminie, a Komisja Europejska mogłaby przystąpić do jego rozpatrywania - mówił w Programie 1 Polskiego Radia minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. - W takiej sytuacji późną wiosną mielibyśmy szansę na to, by te środki do Polski trafiły - dodał.
Szymon Szynkowski vel Sęk: jeśli sprawa reformy sądownictwa zostanie załatwiona, to jest szansa, że późną wiosną środki z KPO by do Polski trafiły
Szymon Szynkowski vel Sęk: jeśli sprawa reformy sądownictwa zostanie załatwiona, to jest szansa, że późną wiosną środki z KPO by do Polski trafiłyFinecki/ Shutterstock

Na posiedzeniu Sejmu 11 stycznia ma odbyć się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym. Według autorów projektu wypełnia on kluczowy kamień milowy w sprawie Krajowego Planu Odbudowy.

- Największą przeszkodą, aby móc złożyć wniosek z przekonaniem, że będzie on sprawnie procedowany, to znaczy nie dalej, niż w ciągu dwóch miesięcy, które Komisja Europejska ma na ocenę takiego wniosku, Komisja pozytywnie go oceni i przystąpi do realizacji płatności, było - wskazywała na to Komisja Europejska - niewystarczające wypełnienie kwestii tzw. kamienia milowego "wymiar sprawiedliwości" - przypomniał w Programie 1 Polskiego Radia minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk.

Gość "Sygnałów dnia" zaznaczył, że "są jeszcze pomniejsze elementy, które powinny wypełnić trzy niezrealizowane kamienie milowe, ale one są na dobrej drodze do zakończenia".

Pierwsze przelewy możliwe na wiosnę

Minister ds. Unii Europejskiej zaznaczył, że polski rząd ma pisma z Komisji Europejskiej wskazujące, że "przyjęcie tego projektu będzie dobrą podstawą do wypełnienia kamienia milowego »wymiar sprawiedliwości«". - Poruszamy się bowiem w etapie, w którym nie mamy jeszcze do czynienia z oceną formalnego wniosku (...). Formalna procedura oceny kamieni milowych odbywa się po złożeniu wniosku. Nam niesłychanie na tym zależało, stąd mamy korespondencję wskazującą, że przyjęcie tego projektu wypełni kamień milowy "wymiar sprawiedliwości"- mówił polityk.

Wskazał też, że liczy na kompromis w sprawie reformy sądów między rządem, Solidarną Polską i prezydentem Andrzejem Dudą. Jak mówił, jeśli sprawa polskiego sądownictwa zostanie "rozwiązana", czyli "gdyby była jasność, że te [proponowane przez rząd - red.] rozwiązania ustawowe będą lada chwila przyjęte", to wniosek o wypłatę KPO "mógłby zostać złożony w nieodległym terminie", a Komisja Europejkska mogłaby przystąpić do jego rozpatyrywania.

00:26 szynkowski o kpo - setka 12122825_1.mp3 Szymon Szynkowski vel Sęk: jeśli sprawa reformy sądownictwa zostanie załatwiona, to jest szansa, że późną wiosną środki z KPO by do Polski trafiły (IAR)
W takie sytuacji - mówił Szymon Szynkowski vel Sęk - "późną wiosną mielibyśmy szansę na to, by te środki do Polski trafiły".


Projekt zmian w sądach w Sejmie

13 grudnia posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który, według autorów, ma wypełnić "kamień milowy" kluczowy dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.


(PAP) (PAP)

Dwa dni po złożeniu projektu prezydent Andrzej Duda oświadczył, że nie współuczestniczył w jego przygotowaniu ani nie konsultowano go z nim. Zaznaczył, że nie zgodzi się na rozwiązania godzące w system konstytucyjny oraz nie pozwoli, aby do polskiego systemu prawnego został wprowadzony jakikolwiek akt prawny, który będzie podważał nominacje sędziowskie albo pozwalał komukolwiek je weryfikować. Zaapelował jednocześnie o spokojne i konstruktywne prace parlamentarne nad projektem.

Zgodnie z projektem sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów będzie rozstrzygał NSA, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialność Zawodowej SN. Propozycja nowelizacji przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także sposób badania bezstronności sędziego.


PAP,IAR/PR1/PR24/dad

"Moskwa nie ma sprzętu, aby złamać Kijów". Publicystka: słowa Putina o cudownej broni to przechwałki

30.12.2022 10:21
Rosja nie dysponuje odpowiednim sprzętem, aby złamać obronę Ukrainy - stwierdziła rosyjska publicystka niezależna Julia Łatynina. Dziennikarka analizując ostatnie ataki powietrzne na ukraińskie miasta podkreśliła, że armia moskiewskiego reżimu wykorzystuje bardzo drogie rakiety, ale i tak nie jest w stanie zniszczyć ukraińskich systemów obronnych. W jej ocenie, dotychczasowe wypowiedzi Władimira Putina o "cudownej broni" były tylko przechwałkami, które nie mają potwierdzenia w rzeczywistości.

Chersoń. Jedno z najbardziej doświadczonych wojną miast Ukrainy. Piekło codziennych ostrzałów

30.12.2022 11:45
Chersoń jest po Mariupolu najbardziej doświadczonym wojną miastem Ukrainy. Po kilku miesiącach rosyjskiej okupacji, która była trudnym okresem dla mieszkańców miasta, kiedy znikali policjanci i działacze proukraińscy, gdy w katowniach znęcano się nad ludźmi, zaczął się nowy koszmar. Codzienne ostrzały. Całe miasto jest narażone. Pociski uderzyły w budynek administracji i w inne ważne miejsca, ale mieszkańcy zwykłych bloków mieszkalnych też nie mogą czuć się bezpiecznie.