Redakcja Polska

"Każda pomoc potrzebna na wczoraj". Szef MSZ Ukrainy apeluje m.in. o kolejne dostawy sprzętu

30.12.2022 14:00
W wywiadzie dla brukselskiego portalu informacyjnego Politico szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba powiedział, że "kiedy walczysz na wojnie, wszelka pomoc jest potrzeba na wczoraj". Zaapelował do UE o kolejne pakiety sankcji przeciwko Rosji oraz dostawy sprzętu wojskowego i uzbrojenia dla Kijowa.
Szef MSZ Ukrainy w Politico: podczas wojny każda pomoc jest potrzebna na wczoraj
Szef MSZ Ukrainy w Politico: podczas wojny każda pomoc jest potrzebna na wczorajAlexandros Michailidis/ Shutterstock

- Doceniamy wszelką pomoc, którą otrzymujemy, ale zawsze problemem jest wyczucie czasu. Kiedy walczysz na wojnie, wszystko jest potrzebne na wczoraj. Pomoc jest doceniana, ale ktoś na Ukrainie musi marznąć i żyć bez prądu i wody tygodniami, póki te decyzje nie zostaną podjęte - ubolewał Kułeba nad tempem prac UE.

Sankcje na Rosję

- Z zadowoleniem przyjmujemy dziewiąty pakiet sankcji zawierający elementy, na które Ukraina nalegała od miesięcy, ale żałujemy, że sankcje te nie zostały zastosowane wcześniej (...) - powiedział szef ukraińskiego MSZ, wyrażając jednocześnie rozczarowanie derogacjami, na które UE zgodziła się ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa żywnościowego.

- Niektóre rosyjskie firmy będą próbowały manipulować kwestią bezpieczeństwa żywnościowego, aby obejść sankcje. Ten element pakietu sankcji sprawia, że jest on bardzo podatny na nadużycia - uściślił.

Rosja mimo sankcji wciąż ma środki na wojnę

Kułeba zwrócił uwagę, że dotychczasowe ograniczenia nie pozbawiły Rosjan zdolności pozyskiwania środków na prowadzenie wojny. - Nadal produkują pociski – znaleźli sposób na zdobywanie chipów i części zamiennych. Spodziewamy się, że kolejny pakiet sankcji uderzy w firmy zajmujące się dostawami części zamiennych, niezbędnych do produkcji pocisków rakietowych i zamknie luki w globalnym łańcuchu dostaw - postulował ukraiński minister.

Jednocześnie podkreślił, że Rosji nie da się pokonać samymi sankcjami i politycznymi deklaracjami. -To skomplikowana walka, której sercem jest rzeczywiste pole bitwy - powiedział Kułeba, apelując o szybsze dostawy większej ilości broni.

- Rozumiemy, że to nie supermarket, do którego po prostu wchodzisz, wkładasz kolejny system obronny do wózka, płacisz czekiem i wychodzisz. Ale mamy bardzo prostą i szczerą prośbę do wszystkich: róbcie wszystko, co w waszej mocy - wezwał.


PAP/IAR/dad

Chersoń. Jedno z najbardziej doświadczonych wojną miast Ukrainy. Piekło codziennych ostrzałów

30.12.2022 11:45
Chersoń jest po Mariupolu najbardziej doświadczonym wojną miastem Ukrainy. Po kilku miesiącach rosyjskiej okupacji, która była trudnym okresem dla mieszkańców miasta, kiedy znikali policjanci i działacze proukraińscy, gdy w katowniach znęcano się nad ludźmi, zaczął się nowy koszmar. Codzienne ostrzały. Całe miasto jest narażone. Pociski uderzyły w budynek administracji i w inne ważne miejsca, ale mieszkańcy zwykłych bloków mieszkalnych też nie mogą czuć się bezpiecznie. 

Coraz więcej rosyjskich cyberataków wymierzonych w polską sieć. Celem m.in. strona Sejmu

30.12.2022 12:09
W polskiej cyberprzestrzeni identyfikowanych jest coraz więcej incydentów, w tym ataków przeprowadzanych przez prorosyjskich hakerów - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. W grudniu zaatakowana przez nich została strona polskiego Sejmu.