Redakcja Polska

"Tagesschau": Francja, wysyłając Ukrainie czołgi, zwiększa presję na kanclerza Scholza

05.01.2023 14:44
Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział wysłanie Ukrainie lekkich czołgów, co prezydent Ukrainy postrzega jako ważny sygnał dla pozostałych krajów Zachodu. To sprawia też, że presja na kanclerza Scholza w sprawie wysłania czołgów staje się coraz mocniejsza - komentuje w czwartek portal dziennika "Tagesschau".
Kanclerz Olaf Scholz: odbudowa Ukrainy będzie wyzwaniem dla pokoleń
Kanclerz Olaf Scholz: odbudowa Ukrainy będzie wyzwaniem dla pokoleńPAP/EPA/CLEMENS BILAN

"Najważniejszy partner Niemiec w UE chce wyposażyć Ukrainę w lekkie czołgi bojowe, a to powinno dać nowe argumenty do debaty na temat dostaw broni również w Niemczech" – podkreśla "Tagesschau".

Decyzję francuskiego prezydenta skomentowało w mediach społecznościowych kilku niemieckich polityków. "Macron przejmuje przywództwo polityczne" - stwierdził na Twitterze Johann Wadephul, szef frakcji Unii w Bundestagu. Jego zdaniem kanclerz Scholz stracił w ten sposób argumenty przeciwko dostawie bojowego wozu piechoty Marder.

"Dobrze, że Emmanuel Macron dostarcza czołgi na Ukrainę. Źle, że kanclerz nadal to blokuje" - ocenił poseł CSU Thomas Silberhorn.

Wzrasta presja na Scholza

Także politycy koalicji rządowej zwiększają presję na Scholza. "Po raz kolejny inne kraje partnerskie nas wyprzedzają. Teraz możemy wreszcie zacząć działać w duchu francusko-niemieckiej przyjaźni, prawda, kanclerzu?" - napisała na Twitterze przewodnicząca komisji obrony i polityk FDP Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP).

Jak przypomina "Tagesschau", Scholz od miesięcy blokuje dostawy zachodnich czołgów i transporterów opancerzonych do Ukrainy, argumentując, że Niemcy "nie chcą działać w tej sprawie sami".

"Francuski prezydent może teraz zachwiać tą argumentacją. Nawet jeśli AMX-10 RC jest lekkim czołgiem, którego nie można porównywać z niemieckim Leopardem 2, to krok ten może mieć ważne konsekwencje dla toczonej w Niemczech debaty. Francuski model ma działo kalibru 105 mm, czyli takie same, jak Leopard 1" – zauważa "Tagesschau" i podkreśla, że nie tylko Paryż "wnosi świeże powietrze do dyskusji": prezydent USA Joe Biden potwierdził bowiem, że Waszyngton rozważa dostarczenie na Ukrainę bojowych wozów piechoty Bradley.

Finowie domagają się Leopardów

Z kolei posłowie fińskiego parlamentu domagają się dostarczenia Ukrainie czołgów Leopard 2, którymi dysponuje ich kraj. To także wytrąca Niemcom z rąk argument, że nie chcą oni odgrywać solowej roli w dostawach broni – dodaje "Tagesschau".

Jak przypomina "Tagesschau", jeszcze w środę rzecznik rządu federalnego powtórzył, że "Niemcy nie będą działać sami, jeśli chodzi o dostawy broni".

"Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski postrzega oświadczenie Francji jako wyraźny sygnał dla innych krajów zachodnich. Nie ma racjonalnego powodu, dla którego zachodnie czołgi nie trafiły do tej pory do Ukrainy" – podsumowuje "Tagesschau". 

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

TVP Info: Donald Tusk chce zablokować dokument o sobie i Putinie. Centrum Monitorowania Wolności Prasy reaguje

05.01.2023 11:12
Złożenie przez Donalda Tuska po emisji filmu "Nasz człowiek w Warszawie" pozwu przeciwko red. Marcinowi Tulickiemu, red. Jarosławowi Olechowskiemu i TVP S.A. "jest w najwyższym stopniu niepokojące i narusza zasadę wolności słowa demokratycznego państwa" – wskazało Centrum Monitorowania Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Przeważająca większość Polaków za tym, by kraje NATO i UE wspierały Ukrainę do końca wojny. Jest sondaż

05.01.2023 12:37
82 proc. badanych Polaków uważa, że kraje NATO i UE powinny wspierać Ukrainę tak, by wygrała wojnę z Rosją, nawet jeśli miałoby to potrwać kilka lat. Takie samo zdanie ma 42 proc. badanych Niemców. 39 proc. Niemców sądzi, że kraje te powinny dążyć do porozumienia z Rosją - wynika z sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM.

Białoruś: odłożono proces dziennikarza i członka Związku Polaków Białorusi Andrzeja Poczobuta

05.01.2023 13:13
Na Białorusi po raz kolejny odroczono proces dziennikarza i członka Związku Polaków Białorusi Andrzeja Poczobuta - tym razem na 16 stycznia. Informację podało Radio Swoboda.