Redakcja Polska

Zmiana regulaminu Sejmu wpłynie na wypłaty z KPO? Szymon Szynkowski vel Sęk wyjaśnia

21.01.2023 15:56
Minister do spraw Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że kwestia regulaminu Sejmu nie jest kwestią, która w tej chwili stoi na drodze do złożenia wniosku o płatność Krajowego Planu Odbudowy.
Minister ds. UE Szynkowski vel Sęk
Minister ds. UE Szynkowski vel Sęk PAP/Piotr Nowak

Zmiany w regulaminie Sejmu to jeden z tak zwanych "kamieni milowych" - warunków, od których wypełnienia Komisja Europejska uzależnia wypłacanie krajom członkowskim środków z KPO. Jednak o zmianie regulaminu krytycznie wypowiedziała się marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Z kolei rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek mówił w środę, że Kancelaria Sejmu przygląda się możliwym zmianom w regulaminie Izby.

Szymon Szynkowski vel Sęk w wywiadzie dla i.pl mówił, że wbrew twierdzeniom opozycji sprawa zmian w regulaminie Sejmu nie jest kluczowa dla uzyskania środków z KPO. "Mam wrażenie, że część polityków opozycji i część sympatyzujących z nimi mediów, zdaje się bardziej chcieć egzekwować realizację „kamieni milowych” od Komisji Europejskiej i egzaminuje rząd z ich realizacji zdecydowanie bardziej niż KE, często ponadmiarowo. Zalecam w tej sprawie dużo spokoju - podkreślił minister.

- Chcemy wypełnić swoje zobowiązania w tempie, które ani nie naruszy polskiego porządku ustrojowego, ani nie stanie na drodze pozyskania środków z KPO. W kontakcie z Komisją Europejską kwestia Regulaminu Sejmu nie jest kwestią, która w tej chwili stoi na drodze do złożenia wniosku o płatność Krajowego Planu Odbudowy mówił portalowi i.pl minister Szynkowski vel Sęk.

1 czerwca ubiegłego roku Komisja Europejska po ponad rocznych negocjacjach zaakceptowała polski Krajowy Plan Odbudowy. W KPO znajdują się warunki, czyli tak zwane kamienie milowe, od których spełnienia KE uzależnia wypłacenie Polsce środków. Wśród kamieni milowych znalazły się między innymi zmiany w regulaminie Sejmu mające utrudnić uchwalanie ustaw bez konsultacji, jak jest w przypadku projektów poselskich.

IAR/dad

Minister obrony Ukrainy: przeszkolenie z obsługi leopardów nasi żołnierze przejdą w Polsce

21.01.2023 10:33
Jak przekazał szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow, ukraińskie siły będą szkolić się na czołgach Leopard 2 w Polsce. Stanie się tak mimo tego, że nie doszło do porozumienia sojuszników ws. dostaw niemieckich pojazdów na Ukrainę.

Ukraiński ekspert: Zachód ostatecznie zrozumiał, że z Putinem nie da się porozumieć

21.01.2023 11:26
Zachodni przywódcy zrozumieli, że Putin nie jest zdolny do negocjacji i nie da się z nim porozumieć – ocenia w rozmowie z PAP ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow. Jego zdaniem świadczy o tym m.in. decyzja o przekazaniu Ukrainie zachodnich systemów uzbrojenia.

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie: w maju planowane otwarcie piwnic dla zwiedzających

21.01.2023 14:25
Trwa odbudowa Pałacu Brühla, Pałacu Saskiego i kamienic od strony ul. Królewskiej w Warszawie. To będzie hub kultury liczący ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. Mam nadzieję, że w połowie maja 2023 roku uda się otworzyć piwnice dla zwiedzających - powiedział rzecznik prasowy spółki Pałac Saski Sławomir Kuliński.