Redakcja Polska

Biały Dom: nie mamy żadnych dowodów na nieprawidłowe wykorzystanie pomocy dla Ukrainy

30.03.2023 10:44
Nie mamy żadnych dowodów na to, by doszło do rażących naruszeń w sprawie zarządzania pomocą zbrojeniową dla Ukrainy - powiedział w środę rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. - Urzędnicy ukraińscy podzielają naszą troskę o przejrzystość i odpowiedzialność" w procesie dostarczania pomocy zbrojeniowej - podkreślił Kirby na konferencji prasowej.
Audio
  • Zachodnie uzbrojenie dociera na Ukrainę, która szykuje się do kontrofensywy. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Ukraiński czołg w walce na froncie
Ukraiński czołg w walce na froncieSztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Pytany o 189 skarg dotyczących rzekomych nieprawidłowości, zgłoszonych do inspektorów nadzorujących amerykańską pomoc dla Ukrainy odpowiedział, że nie wie o tych konkretnych doniesieniach. - Nie mamy żadnych dowodów na to, że doszło do jakichkolwiek rażących nieprawidłowości - zaznaczył.

Na Ukrainie pracują amerykańscy kontrolerzy, których zadaniem jest monitorowanie wsparcia militarnego. W styczniu USA utworzyły też grupę roboczą, której zadaniem jest wykrywanie korupcji w ramach programów pomocowych dla Ukrainy. Składa się z inspektorów z Departamentu Obrony, Departamentu Stanu, USAID i innych agend amerykańskiego rządu.

Musimy pamiętać, że tam toczy się wojna; trafia tam sprzęt finansowany przez podatników, ale to wojna na której walczą i umierają prawdziwi ludzie i nie da się wszystkiego przewidzieć - powiedział Kirby.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

"Politico" zarzuca Estonii modernizację armii kosztem sojuszników. Jest stanowcza odpowiedź szefa MON Ukrainy

29.03.2023 11:10
Wszystko, co otrzymujemy od naszych przyjaciół z Estonii - od Javelinów do haubic - pomaga ukraińskiej armii bronić Ukrainy i całej Europy - napisał we wtorek w nocy na Twitterze minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow. Wcześniej tego dnia portal "Politico" opublikował artykuł, w którym oskarżono Tallin o wysyłanie na Ukrainę starego sprzętu wojskowego i modernizowanie własnego wojska na koszt unijnych sojuszników.

MSZ działa na rzecz uwolnienia białoruskich więźniów politycznych. "Presja jest stale rozwijana"

29.03.2023 11:54
- Dzięki Polsce presja międzynarodowa na Białoruś w sprawie uwolnienia więźniów politycznych jest stale rozwijana - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Podkreślił, że choć wysiłki dyplomatyczne w relacjach z Białorusią są skazane na niepowodzenie, to Polsce udaje się osiągać pewne sukcesy.