Redakcja Polska

Ukraina zamówiła w Polsce 100 Kołowych Transporterów Opancerzonych Rosomak

01.04.2023 13:20
To bardzo dobry dzień dla polskiego przemysłu, dla Śląska i dla Polski, bo przywożę zamówienie, które dostałem od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Audio
  • Premier Morawiecki - 100 Rosomaków dla Ukrainy [posłuchaj]
Ukraina zamówiła 100 Rosomaków. Premier Morawiecki: Polska zwiększa produkcję zbrojeniową
Ukraina zamówiła 100 Rosomaków. Premier Morawiecki: Polska zwiększa produkcję zbrojeniowąPAP/Zbigniew Meissner

To bardzo dobry dzień dla polskiego przemysłu, dla Śląska i dla Polski, bo przywożę zamówienie, które dostałem od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, na 100 rosomaków, które będą tutaj produkowane – powiedział w sobotę w zakładach Rosomak SA w Siemianowicach Śląskich premier Mateusz Morawiecki.

"Dzisiaj, tutaj w Siemianowicach Śląskich, jest bardzo dobry dzień dla polskiego przemysłu, dla Śląska i dla Polski" – podkreślił szef rządu.

Przypomniał, że od wielu miesięcy zabiegał o to, aby pozyskać europejskie środki na zakup i na produkcję broni w Polsce. "I to się udało, te zabiegi zostały uwieńczone sukcesem" – oświadczył Morawiecki. 

"I dzisiaj tutaj z Siemianowic Śląskich mogę powiedzieć, że otrzymujemy kolejne zamówienie, przywożę zamówienie, które wczoraj dostałem od premiera Ukrainy Denysa Szmyhala, na 100 rosomaków, które będą tutaj produkowane" – poinformował premier.

Dodał, że zapłata za te rosomaki będzie właśnie z pozyskanych przez nas pieniędzy europejskich, "ale także z pieniędzy amerykańskich pozyskanych przez Ukrainę". "Bo przecież nie możemy zapominać o tym, że Ukraina to dzisiaj jest szaniec wolności, dzisiaj Ukraina jest przedmurzem wolnego świata" – powiedział Mateusz Morawiecki.

Jak mówił, "na tamtym barykadach, na tamtych szańcach rozgrywa się także sprawa suwerenności i bezpieczeństwa Polski i innych krajów UE".

"Ważne jest, żebyśmy mieli świadomość, że teraz Polska produkcja zbrojeniowa nabiera tempa. Również dzięki temu, że udało się pozyskać te dodatkowe zamówienia. A więc jest to bardzo dobry dzień dla Śląska, dla polskiego przemysłu, pozyskujemy te fundusze, inwestujemy tutaj w polski przemysł, w polską produkcję" – podkreślił premier Morawiecki. 

 Na Śląsku rośnie potężny przemysł produkcji zbrojeniowej. W Bumarze-Łabędy w Gliwicach w najbliższym czasie ogłosimy ważne informacje dotyczące m.in. zwiększenia produkcji - poinformował w sobotę premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził w sobotę zakłady Rosomak S.A. w Siemianowicach Śląskich. 

Na konferencji prasowej szef rządu wskazał, że "na Śląsku rośnie potężny przemysł produkcji zbrojeniowej". "W Bumarze w Gliwicach w najbliższym czasie ogłosimy bardzo ważne komunikaty, ważne informacje dotyczące przeniesienia części produkcji i zwiększania produkcji" - zapowiedział premier.

Poinformował, że jest także po rozmowach z kierownictwem Zakładu Rosomak S.A. w Siemianowicach-Śląskich. "Są wysoce prawdopodobne nowe zamówienia ze Słowenii, z którą też rozmawiam, z Arabii Saudyjskiej. Te negocjacje ciągle się jeszcze toczą, ale jest możliwość zakończenia ich również pozytywnie" - oświadczył Morawiecki. 

Szef rządu mówił także o możliwości zwiększenia produkcji Rosomaków ze 100 do 200 rocznie. "Mamy ogromny potencjał produkcyjny, nowe miejsca pracy, zwiększenie wynagrodzeń, wzmocnienie polskiego przemysłu, to jest nasz cel" - podkreślił.

Jak dodał, Rosomaki podobnie jak Kraby są "naszą narodową wartością i marką polskiego przemysłu zbrojeniowego".

PAP/IAR/ks

Mateusz Morawiecki w "Wall Street Journal": Stany Zjednoczone nigdy nie pozwolą na upadek Ukrainy

28.03.2023 10:51
Jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, to bardziej martwię się o naszych zachodnioeuropejskich partnerów i przyjaciół, którzy są mniej cierpliwi, niż o USA - powiedział premier Polski Mateusz Morawiecki cytowany w artykule opublikowanym przez amerykański dziennik "Wall Street Journal".

Wspomnienia rosyjskiej tyranii napędzają polskie zbrojenia - podkreśla "Daily Telegraph"

31.03.2023 09:51
Dla Polski inwestowanie w wojsko nie jest już luksusem, lecz koniecznością, a tempo zbrojeń jest napędzane nadal żywymi wspomnieniami rosyjskiej tyranii - podkreśla brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

Kraje Bukaresztańskiej Dziewiątki deklarują dalsze wsparcie dla Ukrainy

01.04.2023 08:30
Trwająca wojna za polską granicą była jednym z tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych państw wschodniej flanki NATO. Głównym celem obrad było przygotowanie wspólnego stanowiska przed szczytem Sojuszu w Wilnie.