Redakcja Polska

Japonia popiera wsparcie Polski dla obrony Ukrainy

11.05.2023 16:37
Podczas wizyty w Japonii szef MSZ Zbigniew Rau spotkał się z premierem Fumio Kishidą oraz swoim odpowiednikiem Hayashim Yoshimasą. Zakończenie rosyjskiej agresji na Ukrainie oraz odbudowa Ukrainy ze zniszczeń wojennych to główne tematy omawiane podczas spotkania polityków. Szef polskiej dyplomacji spotkał się także z przedstawicielami japońskiego parlamentu i wystąpił na tokijskim Uniwersytecie Waseda 
Podczas wizyty w Japonii szef MSZ Zbigniew Rau spotkał się z premierem Fumio Kishidą oraz swoim odpowiednikiem Hayashim Yoshimasą
Podczas wizyty w Japonii szef MSZ Zbigniew Rau spotkał się z premierem Fumio Kishidą oraz swoim odpowiednikiem Hayashim YoshimasąFot.: Kamil Borowski/MSZ Źródło: Twitter/MSZ_RP

Minister Rau został przyjęty przez premiera Fumio Kishidę w rezydencji szefa japońskiego gabinetu w Tokio. Premier Kishida mówił, że Japonia popiera wsparcie Polski dla obrony Ukrainy.

Polska i Japonia zgodziły się, że dołożą starań dla jak najszybszego zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie oraz utrzymania porządku międzynarodowego opartego na rządach prawa. Przejawem wsparcia dla Ukrainy jest zaproszenie do udziału online prezydenta Ukrainy Wlodymira Zełeńskiego w szczycie G7 w Hiroshimie, rodzinnym mieście premiera Japonii.


Posłuchaj
01:00 12350348_1.mp3 Zakończenie rosyjskiej agresji na Ukrainie oraz odbudowa Ukrainy ze zniszczeń wojennych to główne tematy omawiane podczas spotkania ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z premierem Japonii w Tokio. O Szczegółach - Dorota Hałasa (IAR)

 

Polska i Japonia planują realizację wspólnych działań na rzecz pomocy w odbudowie Ukrainy ze zniszczeń wojennych. Jednym z tematów rozmów było również bezpieczeństwo w Azji wschodniej.

Spotkanie z liderami polsko-japońskiej Parlamentarnej Ligi Przyjaźni

Rau spotkał się również z liderami polsko-japońskiej Parlamentarnej Ligi Przyjaźni.

Minister wygłosił też wykład dla studentów tokijskiego uniwersytetu Waseda. "Wystąpienie Ministra Raua dotyczyło m.in. historii polsko-japońskich relacji oraz współczesnych wyzwań, które stoją przed obydwoma państwami" - relacjonuje resort spraw zagranicznych. 


Posłuchaj
00:36 12350436_1.mp3 Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau zakończył wizytę w Tokio. Polski polityk jest teraz w drodze do Hiroszimy. Wizyta w mieście w którym w 1945 roku doszło do pierwszego w historii ataku z użyciem broni nuklearnej, będzie ostatnim punktem podróży szefa polskiej dyplomacji do Japonii. Materiał Wojciecha Cegielskiego (IAR)

 

Podczas wizyty na uniwersytecie minister Rau obejrzał również zorganizowaną tam wystawę poświęconą Tadeuszowi Romerowi - pierwszemu polskiemu ambasadorowi w Japonii, który dzięki dobrym relacjom z japońskimi władzami aktywnie pomagał uciekającym z Europy w trakcie II wojny światowej Żydom. 

Spotkanie z przedstawicielami Polonii

Szef MSZ spotkał się też z przedstawicielami Polonii i duchowieństwa w Tokio. "Minister Rau przekazał wyrazy uznania dla ich pracy na rzecz rozwoju polskiej tożsamości w Japonii oraz życzył sukcesów w działalności na rzecz Polaków za granicą" - informuje we wpisie MSZ.

Wizyta szefa polskiej dyplomacji w Japonii potrwa do piątku. Po wizycie w Tokio szef MSZ uda się do Hiroszimy, gdzie spotka się z władzami miasta, a także odwiedzi Muzeum Pokoju. "Wizyta w Japonii będzie podkreśleniem szczególnego znaczenia stosunków polsko-japońskich, które w 2015 roku zostały podniesione do rangi partnerstwa strategicznego" - przypomniano na początku wizyty na stronie resortu.


PAP/IAR/dad

W Tokio rozmowy szefów dyplomacji Polski i Japonii. Rau: jesteśmy strategicznymi partnerami

10.05.2023 15:36
Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau, który jest z wizytą w Japonii, mówił podczas przyjęcia w polskiej ambasadzie w Tokio, że Polska i Japonia są strategicznymi partnerami, których łączą interesy polityczne i strategiczne. Przypomniał długą tradycję wzajemnej przyjaźni i pomocy. Przyjęcie zorganizowano z okazji Święta Konstytucji 3 Maja.

USA przekażą Ukrainie skonfiskowane rosyjskie aktywa. Pomogą w odbudowie zniszczeń

11.05.2023 09:15
Prokurator generalny USA Merrick Garland zezwolił na przekazanie Ukrainie pierwszej transzy zamrożonych przez Waszyngton rosyjskich pieniędzy.

Kolejne media potwierdzają, że Ukraina dostała brytyjskie pociski Storm Shadow o zasięgu do 300 km

11.05.2023 13:51
Wielka Brytania przekazała Ukrainie duże zasoby pocisków manewrujących powietrze-ziemia Storm Shadow o zasięgu do 300 km - poinformowała w czwartek stacja CNN, potwierdzając wcześniejsze zapowiedzi amerykańskiego dziennika "Washington Post", że rząd w Londynie dostarczy tę broń władzom w Kijowie.