Redakcja Polska

Andrzej Duda: musimy dołożyć starań, by bezpieczeństwo wschodniej flanki było wysoko na agendzie NATO

06.06.2023 11:54
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że konieczne jest dołożenie wszelkich starań, by bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO oraz Ukrainy było wysoko na agendzie politycznej wszystkich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Prezydent wziął udział w sesji inauguracyjnej szczytu państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, który odbywa się w stolicy Słowacji, Bratysławie.
Prezydent RP Andrzej Duda na płycie lotniska w Bratysławie
Prezydent RP Andrzej Duda na płycie lotniska w BratysławieFoto: PAP/Marcin Obara

- Nie ulega wątpliwości, że jako państwa wschodniej flanki NATO jesteśmy bezpośrednio dotknięci sytuacją na Ukrainie i bestialską agresją wywołaną przez Rosję. Zagrażają nam także działania białoruskiego reżimu Łukaszenki - ataki hybrydowe na nasze granice, wykorzystanie białoruskich baz do ataków na Ukrainę, czy decyzja o rozmieszczeniu rosyjskiej broni jądrowej na terenie Białorusi - zwracał uwagę prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, są to wyzwania, z którymi trzeba sobie radzić wspólnie, dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań, by bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO oraz Ukrainy pozostawały wysoko na agendzie politycznej wszystkich członków Sojuszu. Zwracał przy tym uwagę na konieczność konsekwentnego wzmacniania potencjału obronnego NATO.

Prezydent nawiązał też do zbliżającego się szczytu Sojuszu w Wilnie. - Podkreślę jeszcze raz, że naszym wspólnym priorytetem musi być wzmocnienie naszego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa naszych obywateli. Musimy także określić jasną perspektywę członkostwa Ukrainy w Sojuszu - zaznaczył.

Szczyt w Bratysławie jest ósmym spotkaniem prezydentów w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Format ten powstał z inicjatywy prezydentów Polski i Rumunii - Andrzeja Dudy i Klausa Iohannisa - w reakcji na aneksję Krymu przez Rosję, a jego oficjalna inauguracja miała miejsce w listopadzie 2015 roku w Bukareszcie. Oprócz Polski i Rumunii format B9 tworzą Słowacja, Czechy, Węgry, Bułgaria, Litwa, Łotwa i Estonia.


IAR/dad

Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze. Życie tysięcy ludzi jest zagrożone

06.06.2023 09:44
Ukraiński prezydent nazwał aktem terroryzmu wysadzenie zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej. Rosjanie w okupowanej Nowej Kachowce zniszczyli zaporę wodną na spiętrzeniu rzeki Dniepr. Wielu miejscowościom grozi zalanie. Powódź może wpłynąć na pracę Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Wołodymyr Zełenski w związku z wysadzeniem przez Rosjan tamy na Dnieprze zwołałposiedzenie rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Setki ewakuowanych po wysadzeniu tamy w Nowej Kachowce. Sytuacja się komplikuje

06.06.2023 11:37
Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko powiedział, że z terenów zagrożonych zalaniem, po tym jak Rosjanie wysadzili tamę na Dnieprze, ewakuowano już niemal 800 osób. Wzbierająca stale woda utrudnia jednak akcję ewakuacyjną. 

Marcin Przydacz o szczycie B9: prezydenci krajów wschodniej flanki NATO powinni mówić jednym głosem

06.06.2023 11:55
- Format Bukareszteńskiej Dziewiątki okazał się absolutnie kluczowy także jako instrument pewnego rodzaju nacisku na innych sojuszników; prezydenci krajów wschodniej flanki NATO powinni mówić jednym głosem w kontekście naszych priorytetów - powiedział we wtorek szef BPM Marcin Przydacz.