Redakcja Polska

Wiceszef MSWiA w Luksemburgu: nie ma solidarności w sprawie migracji bez jednomyślności

08.06.2023 14:00
Nie ma solidarności w sprawach migracji bez jednomyślności - tak podkreślał wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki w Luksemburgu w przerwie unijnej narady poświęconej paktowi migracyjnego. Wywołał on podziały i kontrowersje, ale wydaje się, że większość krajów jest gotowa wstępnie zaakceptować pakt i rozpocząć negocjacje z Parlamentem Europejskim w sprawie jego ostatecznego kształtu.
Imigranci na hiszpańskiej wyspie Lanzerote
Imigranci na hiszpańskiej wyspie LanzerotePAP/EPA/Adriel Perdomo

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji przekonywał, że tą sprawą powinni się zająć przywódcy unijnych krajów na szczycie, gdzie do podjęcia decyzji potrzebna jest jednomyślność.

- To jest decyzja stricte polityczna, decyzja o dużym ciężarze gatunkowym, to jest decyzja migracyjna i tam takie rozwiązania powinny być politycznie podjęte - powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Bartosz Grodecki powtórzył stanowisko, które zaprezentował podczas przedpołudniowej debaty, że Polska jest przeciwna warunkowości w pakcie migracyjnym, która przewiduje, że albo kraj zgodzi się na relokację migrantów, albo zapłaci około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę. Wiceminister nazwał tę opłatę karą i zwrócił uwagę na dysproporcje w przeznaczanych funduszach na uchodźców z Ukrainy, których Polska przyjęła ponad milion.

- Jeżeli na uchodźców wojennych średnio była kwota przeznaczona, bo takie były możliwości budżetowe Unii, 200 euro na uchodźcę, a tu mówimy o dwudziestu paru tysiącach, to wydaje się, że gdzieś został ten balans zachwiany. Solidarność jest wartością uniwersalną i każde państwo wie i potrafi ocenić w ramach sytuacji, w której się znajduje i w ramach zasobów, które posiada jak ją najlepiej wyrazić i nie widzę potrzeby, żeby ją ubierać w jakiekolwiek ramy formalne i jeszcze definiować w sposób warunkowy - podkreślił wiceszef MSWiA.

Argumentował również, że przymusowa relokacja migrantów do unijnych krajów jest nieskuteczna, bo nie będą oni chcieli zostać w Europie Środkowo-Wschodniej tylko wybiorą bogatsze państwa na Zachodzie, a przy otwartych granicach w strefie Schengen mają swobodę przemieszczania się.

IAR/dad

Politico: Zachód nie jest gotowy, by dać Ukrainie takie gwarancje bezpieczeństwa, których ta oczekuje

08.06.2023 11:55
Apele Kijowa o "gwarancje bezpieczeństwa" spotykają się z mieszanym odbiorem po stronie zachodnich sojuszników; nie ma konsensusu co do tego, jak konkretnie takie "gwarancje" miałyby wyglądać - pisze w czwartek brukselski portal informacyjny Politico.

Ruszyła ukraińska kontrofensywa. Gen. Polko: jej celem jest izolacja Krymu

08.06.2023 12:32
- Ukraińska kontrofensywa, choć jeszcze nie pełnoskalowa, to już się rozpoczęła. Jej celem jest izolacja Krymu, zniszczenie Mostu Krymskiego i odcięcie od zaopatrzenia droga lądową - ocenił były dowódca GROM gen. Roman Polko.