Redakcja Polska

Rośnie skala rosyjskiej inwigilacji w Polsce. Żaryn ostrzega: będą chcieć wpływać na wybory

21.07.2023 09:46
"Rosjanie próbują na większą skalę infiltrować Polskę i rekrutują nowych ludzi" - ocenił zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w wywiadzie dla magazynu "Polska - Metropolia Warszawska". Ocenił, że Rosjanie będą starali się stymulować i rozkręcać istniejące w Polsce podziały, aby wpływać na wynik nadchodzących wyborów parlamentarnych. 
Rośnie skala inwigilacji Polski przez rosyjskie służby - ostrzega Stanisław Żaryn
Rośnie skala inwigilacji Polski przez rosyjskie służby - ostrzega Stanisław ŻarynAlbert Zawada/PAP

Żaryn, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP, był pytany w wywiadzie m.in. o wpływ Rosjan na zbliżające się wybory w Polsce, a także o działania osób podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji.

Żaryn zwrócił uwagę, że z oczywistych przyczyn świat dziś skupia się na Polsce zdecydowanie bardziej niż wcześniej, dlatego zapotrzebowanie na rożnego rodzaju informacje o naszym kraju bardzo wzrosło. - Dotyczy to także Rosjan, dlatego oni próbują na większą skalę infiltrować Polskę. I rekrutują nowych ludzi. Sporo też namieszała im decyzja polskich władz z marca 2022 r., kiedy doszło do wydalenia 45 pracowników rosyjskich służb dyplomatycznych w Warszawie. To były osoby prowadzące różnego rodzaju działania wywiadowcze na naszym terenie. Gdy ich zabrakło, Kreml musiał znaleźć nowy sposób działania. Te osoby, które zatrzymaliśmy w ostatnich miesiącach były właśnie tego przejawem - zauważył Żaryn.

Jak dodał, to także efekt tego, że "pewnych działań Rosjanie nie mogli prowadzić z wykorzystaniem sieci dyplomatycznej".

Złapano 22 szpiegów w 14 miesięcy

Pytany, jak dużą siatkę szpiegowską w Polsce Rosjanie mogą dysponować, Żaryn odpowiedział, że nie chce w tej sprawie spekulować, ale "Polska jest na pewno krajem dla Rosji bardzo istotnym". - Teraz widzimy wzmożenie służb rosyjskich i białoruskich, co potwierdzają choćby liczby - w ciągu ostatnich 14 miesięcy zatrzymaliśmy łącznie 22 szpiegów z tych dwóch państw - podał zastępca ministra koordynatora służb specjalnych.

Żaryn wskazywał też na prowadzone przez Rosjan działania dezinformacyjne. Na uwagę, że jednym z głównych narzędzi w konfliktach jest generowanie podziałów społecznych, podkreślił, że trudno jest wskazać skuteczne na to rozwiązanie - ważna jest edukacja. - Polaryzacja polityczna w Polsce to nie jest zjawisko nowe, ona narasta od dawna, ale też widać, że Rosjanie próbują to stymulować, nakręcać - zaznaczył Żaryn.

Pytany, jak groźne mogą okazać się rosyjskie ingerencje w nadchodzące wybory parlamentarne w Polsce, odpowiedział, że "musimy mieć świadomość, że Rosjanie będą próbowali wtedy działać, wpływać na polskie społeczeństwo - czy to poprzez działania propagandowe, czy poprzez różne akcje, na przykład stymulowanie szlaków migracyjnych z Białorusi".


PAP/dad

Mer Charkowa: planujemy włączenie Polski jako jednego z inwestorów obecnych w naszym mieście

20.07.2023 15:07
Charków zaprasza polskie firmy do udziału w odbudowie miasta. Mer Ihor Terechow planuje włączenie Polski jako jednego z inwestorów obecnych w mieście. Ukraiński samorządowiec był gościem warszawskiej konferencji "Europe - Poland - Ukraine. Rebuild Together".

F-16 coraz bliżej ukraińskiego nieba. Biały Dom wskazuje, kiedy może je przekazać

21.07.2023 09:14
Stany Zjednoczone mogą przekazać Ukrainie myśliwce F-16 do końca tego roku - powiedział w wywiadzie dla Fox News John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Niemieckie przedsiębiorstwo z Frankfurtu ma udziały w rosyjskim lotnisku Pułkowo

21.07.2023 11:10
Fraport, operator zarządzający największym niemieckim portem lotniczym we Frankfurcie, wciąż posiada 25 proc. udziałów w lotnisku Pułkowo koło Petersburga pomimo trwającej wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Z ustaleń WDR, NDR i "Sueddeutsche Zeitung" wynika, że lotnisko to było w ostatnich miesiącach wykorzystywane przez Rosję do celów wojskowych – podał portal Tagesschau.