Redakcja Polska

W Dżuddzie trwają rozmowy dotyczące realizacji planu pokojowego Ukrainy

05.08.2023 17:00
W sobotę w Dżuddzie rozpoczęły się prowadzone przez Arabię Saudyjską rozmowy na temat 10-punktowego planu pokojowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Audio
  • Arabia Saudyjska - rozmowy o pokoju na Ukrainie [posłuchaj]
Przedstawiciele około 40 państw - w tym Polski - wezmą udział w rozmowach o pokoju na Ukrainie. Politycy zjeżdżają do Dżuddy, gdzie w weekend zaplanowane są dyskusje na poziomie doradców do spraw bezpieczeństwa narodowego.
Przedstawiciele około 40 państw - w tym Polski - wezmą udział w rozmowach o pokoju na Ukrainie. Politycy zjeżdżają do Dżuddy, gdzie w weekend zaplanowane są dyskusje na poziomie doradców do spraw bezpieczeństwa narodowego.Shutterstock

 Według oficjalnych mediów saudyjskich w rozmowach biorą udział przedstawiciele ok. 40 państw, w tym Chin. Rosja nie została zaproszona.

Dwudniowe spotkanie w Dżuddzie jest częścią dyplomatycznej inicjatywy Kijowa zbudowania poparcia dla planu pokojowego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w krajach Globalnego Południa, które niechętnie opowiadają się po którejkolwiek ze stron w wojnie Rosji z Ukrainą.

10-punktowa ukraińska formuła pokojowa przewiduje ukaranie osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, wycofanie wszystkich rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy, przywrócenie integralności terytorialnej kraju oraz uwolnienie wszystkich jeńców wojennych i deportowanych. Plan zawiera również postulat zapobiegania niszczeniu środowiska naturalnego, a także bezpieczeństwa energetycznego, żywnościowego i nuklearnego.

Wołodymyr Zełenski przedstawił tę formułę 15 listopada 2022 roku w czasie wirtualnego przemówienia do liderów G20. 

W spotkaniu w Arabii Saudyjskiej biorą udział delegacje ok. 40 państw na szczeblu doradców ds. bezpieczeństwa narodowego i innych wysokich rangą urzędników. W Dżuddzie jest przedstawiciel Pekinu. Chiny były już zaproszone do udziału w poprzedniej rundzie negocjacji w Kopenhadze w czerwcu, ale nie wysłały tam swojego reprezentanta.

"Chiny są gotowe współpracować ze społecznością międzynarodową, aby nadal odgrywać konstruktywną rolę w promowaniu politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie" – przekazał Wang Wenbin, rzecznik chińskiego resortu spraw zagranicznych.

Udział przedstawiciela Chin w rozmowach w Arabii Saudyjskiej o Ukrainie to "super przełom" - ocenił szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba, cytowany w piątek przez agencję Interfax-Ukraina. Stwierdził, że Rosja "zwariuje" w związku z tym, że na spotkaniu będzie przedstawiciel Chin. 

"Chcemy, żeby Chiny wzięły udział w szczycie formuły pokojowej. Wiadomość o tym, że Chiny delegują Li Huia do Dżuddy to super przełom" - powiedział Kułeba.

Przed południem na Twitterze Biura Polityki Międzynarodowej poinformowało, że prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentuje w Dżuddzie minister Marcin Przydacz.

PAP/IAR/ks

Arabia Saudyjska: ostatnie przygotowania do rozpoczęcia rozmów o pokoju na Ukrainie

04.08.2023 12:38
Przedstawiciele około 40 państw, w tym Polski, mają wziąć udział w rozpoczynających się w sobotę w Arabii Saudyjskiej rozmowach o pokoju na Ukrainie. Politycy zjeżdżają już do Dżuddy, gdzie w weekend zaplanowane są dyskusje na poziomie doradców do spraw bezpieczeństwa narodowego.

Szef ukraińskiego MSZ: udział Chin w rozmowach w Arabii Saudyjskiej to "super przełom"

04.08.2023 17:54
"Chcemy, żeby Chiny wzięły udział w szczycie formuły pokojowej. Wiadomość o tym, że Chiny delegują Li Huia do Dżuddy to super przełom" - powiedział Dymytro Kułeba

Szef SBU o atakach na rosyjskie okręty: to operacje prowadzone na naszych wodach terytorialnych

05.08.2023 13:00
To operacje specjalne prowadzone na naszych wodach terytorialnych, te działania są zgodne z prawem - oświadczył Wasyl Maluk, komentując niedawne ataki dronami morskimi na okręty rosyjskie na Morzu Czarnym.