Redakcja Polska

Ukraina otrzyma samoloty F-16 z Danii i Holandii. Jest zgoda USA

18.08.2023 09:02
Stany Zjednoczone zatwierdziły wysłanie myśliwców F-16 na Ukrainę z Danii i Holandii, jak tylko zakończy się szkolenie pilotów - podał w czwartek wieczorem Reuters, powołując się na amerykańskie władze.
Reuters informuje, że USA wyraziły zgodę na przekazanie Ukrainie samolotów F-16 przez Holandię i Danię jak tylko piloci zakończą szkolenie
Reuters informuje, że USA wyraziły zgodę na przekazanie Ukrainie samolotów F-16 przez Holandię i Danię "jak tylko piloci zakończą szkolenie"Shutterstock.com/Albert Beukhof

"Piszę, aby wyrazić pełne poparcie Stanów Zjednoczonych zarówno dla transferu myśliwców F-16 na Ukrainę, jak i dla szkolenia ukraińskich pilotów przez wykwalifikowanych instruktorów F-16" - napisał sekretarz stanu USA Antony Blinken w liście do swoich duńskich i holenderskich odpowiedników, którego kopię widział Reuters.

Waszyngton oficjalnie zapewnił Danię i Holandię, że Stany Zjednoczone przyspieszą zatwierdzenie wszystkich niezbędnych wniosków stron trzecich o transfer F-16 na Ukrainę, tak aby Kijów otrzymał myśliwce po przeszkoleniu pilotów.

"Niezwykle ważne jest, aby Ukraina była w stanie bronić się przed trwającą rosyjską agresją i naruszaniem jej suwerenności" - dodał Blinken.

Wcześniej w czwartek szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba oznajmił, że "wkrótce nadejdą dobre wiadomości na temat przekazania Ukrainie samolotów F-16".

Ministrowie z 11 państw NATO powołali w lipcu na szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie koalicję w celu szkolenia ukraińskich pilotów i mechaników w użyciu i obsłudze myśliwców F-16.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: F-16 wojna na Ukrainie Ukraina

Dotkliwe straty wojsk rosyjskich. Ukraińcy zestrzelili dwa śmigłowce Ka-52 jednego dnia

17.08.2023 14:41
Ukraińskie siły zestrzeliły w czwartek rano dwa nowoczesne rosyjskie śmigłowce szturmowe Ka-52 - pisze Ukrainska Prawda. Wartość jednej maszyny to ok. 16 mln USD.

Wilno: odsłonięto kwietnik upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

17.08.2023 16:02
Przed Domem Kultury Polskiej w Wilnie odsłonięty został kwietnik upamiętniający 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. W tym roku obchodzimy rok słynnego polskiego astronoma. Został on ustanowiony przez Senat RP.

Szef NATO: to Ukraina zdecyduje kiedy i na jakich warunkach zasiąść do rozmów o zakończeniu wojny

17.08.2023 16:46
Do Ukrainy należy decyzja o tym, kiedy i na jakich warunkach rozpocząć negocjacje w sprawie zakończenia wojny - podkreślił sekretarz generalny NATO podczas wizyty w norweskiej miejscowości Arendal.