Redakcja Polska

Szefowa niemieckiego MSZ z wizytą w Kijowie: Ukraina może liczyć na dalsze wsparcie w drodze do UE

11.09.2023 11:39
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena podróżowała specjalnym pociągiem z Polski. Po przyjeździe szefowa dyplomacji RFN obiecała Ukrainie dalsze wsparcie w drodze do Unii Europejskiej.
Annalena Baerbock
Annalena BaerbockEPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock przybyła w poniedziałek rano do Kijowa. To jej czwarta wizyta w tym kraju od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku. Baerbock podróżowała specjalnym pociągiem z Polski. Po przyjeździe szefowa dyplomacji RFN obiecała Ukrainie dalsze wsparcie w drodze do UE. 

Ukraina "broni również wolności nas wszystkich z ogromną odwagą i determinacją" - podkreśliła Baerbock w wydanym oświadczeniu. "Ukraina może również polegać na nas. (...) Na naszym zrozumieniu, że rozszerzenie UE jest konieczną geopolityczną konsekwencją rosyjskiej wojny. I że udzielimy Ukrainie zdecydowanego wsparcia na jej drodze do Unii Europejskiej" - zapewniła.

Ukraina ma status kraju kandydującego do UE od czerwca 2022 roku. Komisja Europejska określiła siedem priorytetów reform, z których niektóre uważa już za częściowo zrealizowane. Nowe sprawozdanie KE z postępów spodziewane jest w październiku - przypomina portal stacji ARD. 

Annalena Baerbock stwierdziła, że osiągnięcia Ukrainy w zakresie reformy sądownictwa i ustawodawstwa medialnego są już widoczne, ale jest jeszcze wiele do zrobienia w zakresie wdrażania ustawy antyoligarchicznej i walki z korupcją.

Niemcy nadal będą wspierać Ukrainę "w jej obronie przed agresją Rosji: ekonomicznie, militarnie i humanitarnie" - zapewniła w oświadczeniu minister spraw zagranicznych RFN.

PAP/ks

Rosyjskie wpływy gospodarcze w Niemczech. Polska chce derusyfikacji rafinerii Schwedt

29.08.2023 12:34
Pomimo kryzysu energetycznego i inwazji na Ukrainie oraz związanych z tym sankcjonowaniem Rosji i walką z kremlowskimi wpływami, rosyjski Rosnieft wciąż posiada 54-procentowy pakiet udziałów w niemieckiej rafinerii Schwedt.

Polska będzie miała więcej czołgów niż europejskie potęgi razem wzięte? Były urzędnik NATO: to możliwe

31.08.2023 10:24
Były wieloletni wysokiej rangi urzędnik Kwatery Głównej NATO Jamie Shea podkreślił, że wysiłki Polski, aby rozbudować konwencjonalną obronę lądową i powietrzną, są jak najbardziej uzasadnione. W jego ocenie już wkrótce nasz kraj może mieć więcej czołgów niż potęgi zachodniej Europy razem wzięte.

Ukraińskie MSZ o deklaracji G20: nie ma z czego być dumnym

10.09.2023 08:30
Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych skrytykowało w sobotę deklarację państw G20 na temat wojny na Ukrainie, w której potępiono użycie siły, ale nie wspomniano o Rosji