Redakcja Polska

Pomoc UE dla Ukrainy. Budapeszt gotowy na wyrażenie zgody, stawia jednak warunki

29.01.2024 13:06
Przedstawiciele węgierskiego rządu potwierdzili, że w weekend została do Brukseli przesłana propozycja zgody tego kraju na pomoc finansową dla Ukrainy. Może ona zostać wyrażona jednak pod pewnymi warunkami. W poniedziałek na Ukrainę poleciał minister spraw zagranicznych Węgier.
Decyzja o kolejnym pakiecie pomocy dla Ukrainy była na poprzednim szczycie unijnym w grudniu zablokowana przez Węgry
Decyzja o kolejnym pakiecie pomocy dla Ukrainy była na poprzednim szczycie unijnym w grudniu zablokowana przez WęgryShutterstock/TTstudio

Informację o wysłanych zgodach przekazał na swoim profilu społecznościowym dyrektor polityczny węgierskiego premiera Balázs Orbán. Według niego już w sobotę minister do spraw europejskich János Bóka napisał do Komisji Europejskiej, że Węgry są otwarte na wykorzystanie budżetu Unii na pomoc dla Ukrainy.

W swojej zgodzie Węgry idą nawet dalej - możliwa jest zgoda, aby wyemitowano wspólny, europejski dług w celu sfinansowania tego pakietu pomocy. Jest jednak jeden warunek - dodane mają być instrumenty, które pozwolą Budapesztowi na zmianę zdania w przyszłości.

Decyzja o kolejnym pakiecie pomocy dla Ukrainy była na poprzednim szczycie unijnym w grudniu zablokowana przez Węgry. Przywódcy mają się spotkać w tej sprawie po raz kolejny już 1 lutego.

Doradca węgierskiego premiera swoim komentarzem odniósł się do tajnego raportu unijnych urzędników, o którym pisze dzisiejszy Financial Times. Jest w nim mowa, że jeśli Węgry nie zgodzą się na pakiet pomocy dla walczącej Ukrainy - należy wycofać z Węgier wszystkie środki pomocowe. Balázs Orbán i minister Bóka już nazwali ten raport "brukselskim szantażem".

IAR/ho

Ukraina w defensywie, Rosja bez sukcesów. Ekspert: przed nami miesiące wojny pozycyjnej

27.01.2024 18:30
Ani Ukraińcy, ani Rosjanie nie mają obecnie zdolności do istotnego przełamania sytuacji na froncie – uważa analityk wojskowy Mariusz Cielma. Po nieudanej kontrofensywie armia ukraińska przeszła do obrony strategicznej. Wojska rosyjskie przejęły inicjatywę, ale nie mają istotnych sukcesów.

Armia rosyjska rekrutuje młodych Białorusinów do szkół wojskowych w Rosji

28.01.2024 13:03
Armia rosyjska rozpoczęła rekrutację młodych Białorusinów do szkól wojskowych w Rosji - powiadomiło ukraińskie Centrum Oporu Narodowego.

Kosmetyczny gigant Avon wciąż aktywnie działa na rynku rosyjskim

28.01.2024 17:14
Amerykańsko-brytyjski gigant kosmetyczny, firma Avon, wciąż aktywnie działa na rynku rosyjskim, rekrutując nowych agentów sprzedaży i kontynuując produkcję w ogromnej fabryce w regionie moskiewskim - ujawniła w niedzielę brytyjska stacja BBC.

Rosja zaatakowana ukraińskim dronami. To kolejna taka akcja

29.01.2024 11:09
Ukraińskie drony w poniedziałek nad ranem zaatakowały trzy rosyjskie obwody. Niezależne serwisy internetowe podały, że bezzałogowce eksplodowały w rejonach Biełgorodu i Rostowa, w pobliżu rosyjsko - ukraińskiej granicy. Bezzałogowa maszyna spadła także w pobliżu rafinerii, w obwodzie jarosławskim.