Redakcja Polska

"Wtedy zginęli i wciąż giną". Dziesiąta rocznica pacyfikacji Majdanu w cieniu wojny

20.02.2024 10:00
Na Ukrainie obchodzona jest dziś dziesiąta rocznica krwawej pacyfikacji Majdanu. To Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. W lutym 2014 roku zginęło ponad stu demonstrantów domagających się prozachodniego kursu Ukrainy. Drugi rok z rzędu obchody przebiegają w cieniu pełnowymiarowej wojny, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie.
Audio
  • Na Ukrainie obchodzona jest dziś dziesiąta rocznica krwawej pacyfikacji Majdanu. To Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Materiał Pawła Buszki (IAR)
W 2014 roku przez Ukrainę przeszła fala manifestacji przeciwko niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską
W 2014 roku przez Ukrainę przeszła fala manifestacji przeciwko niepodpisaniu umowy stowarzyszeniowej z Unią EuropejskąShutterstock

Przed dziesięcioma laty, w przeddzień krwawych wydarzeń na Majdanie Niepodległości w  centrum Kijowa, uczestnicy protestów w rozmowie z Polskim Radiem podkreślali, że ich główny postulat to dymisja Wiktora Janukowycza.

Domagano się, by ustąpił ze stanowiska prezydenta w związku z oskarżeniami o przestępstwa i łamanie konstytucji.

Posłuchaj
00:53 12823892_1.mp3 Na Ukrainie obchodzona jest dziś dziesiąta rocznica krwawej pacyfikacji Majdanu. To Dzień Pamięci Bohaterów Niebiańskiej Sotni. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Po nieudanej pacyfikacji protestów w 2014 roku Wiktor Janukowycz uciekł do Rosji. Kreml przysłał na Ukrainę swoje wojska - rozpoczął okupację Krymu i części Donbasu. W lutym 2022 roku zaatakował Ukrainę całą swoją wojenną machiną.

W dziesiątą rocznicę pacyfikacji Majdanu kwiaty przed pomnikiem jego ofiar składa kijowianka pani Luba. 10 lat temu była na Majdanie, gotowała jedzenie dla protestujących i pamięta ich. - Wtedy zginęli i wciąż giną. To już 10 lat, a wróg ten sam - podkreśliła w rozmowie z Polskim Radiem.

Po zwycięstwie Majdanu Ukraina rozpoczęła integrację z Europą. Było to bezpośrednią przyczyną rosyjskiej agresji na ten kraj.


IAR/dad

Druga rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Audycje specjalne w Polskim Radiu dla Ukrainy

19.02.2024 15:09
24 lutego miną dwa lata od rosyjskiej napaści na Ukrainę. Przez cały tydzień specjalne audycje będzie można usłyszeć w Polskim Radiu dla Ukrainy - antenie Polskiego Radia w języku ukraińskim.

"Putin go zabił". Julia Nawalna zapewnia, że będzie kontynuować dzieło Aleksieja

19.02.2024 15:17
Julia Nawalna, wdowa po zmarłym w łagrze opozycjoniście Aleksieju Nawalnym zapowiedziała, że będzie kontynuować jego dzieło i wezwała Rosjan, by ją wsparli. Będę dalej walczyć o nasz kraj i wzywam, byście stanęli obok mnie - oświadczyła Nawalna w nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek.

Ponad połowa Polaków obawia się wojny z Rosją. Szczególnie boją się mieszkańcy jednego regionu

20.02.2024 09:02
Ponad połowa Polaków bierze pod uwagę wojnę NATO z Rosją; 32 proc. respondentów nie obawia się takiego scenariusza - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla wtorkowego "Super Expressu".