Redakcja Polska

Szef MSZ Radosław Sikorski w USA: Rosja musi wziąć odpowiedzialność za wojnę na Ukrainie

23.02.2024 17:07
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział przed rozpoczęciem sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, że jego wypowiedź będzie dotyczyła poniesienia przez Rosję odpowiedzialności za agresywne działania na Ukrainie. Jak wskazał, chodzi między innymi o skutki materialne i finansowe.
Radosław Sikorski przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych
Radosław Sikorski przebywa z wizytą w Stanach ZjednoczonychFot.: Marek Wałkuski/x.com @marekwalkuski

Minister Sikorski podkreślił, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powstała w celu zapewnienia pokoju, czemu przeczą działania Rosji na Ukrainie. Szef MSZ przypomniał, że Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło rosyjską agresję.
Zdaniem Radosława Sikorskiego stwarza to podstawię prawną do przyjścia z pomocą Ukrainie, a także do wymuszenia na Rosji wzięcia finansowej odpowiedzialności za skutki militarnych działań. Dodał, że Rosja - inwestując duże środki w bieżące potrzeby wojskowe - nie będzie w najbliższej przyszłości rozwijać się gospodarczo.


Posłuchaj
00:33 12831287_1.mp3 Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski powiedział przed rozpoczęciem sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, że jego wypowiedź będzie dotyczyła poniesienia przez Rosję odpowiedzialności za agresywne działania na Ukrainie (IAR)

 

Jednym z celów Radosława Sikorskiego podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych jest też przekonanie republikanów zasiadających w Izbie Reprezentantów USA do poparcia ustawy dotyczącej pomocy Ukrainie.

Pomimo nacisków w tej sprawie Białego Domu, republikański spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson i jego konserwatywni zwolennicy wciąż nie są przekonani do przyjęcia ustawy.

IAR/dad

Prawie 15 milionów Ukraińców będzie potrzebować pomocy w tym roku

23.02.2024 10:33
Polska Akcja Humanitarna szacuje, że w tym roku pomocy potrzebować będzie prawie 15 milionów Ukraińców, w kraju i na uchodźstwie. Organizacja, w ramach różnych programów wsparcia, dotarła do ponad 600 tysięcy uchodźców. - Polska Akcja Humanitarna działa na ich rzecz już od 2014 roku - powiedziała Magdalena Irzycka z PAH.

"Nie ma dnia, by nie było ostrzałów". Ksiądz z Chersonia o życiu w bombardowanym przez Rosjan mieście

23.02.2024 11:58
Mimo trudnych wojennych warunków, w Chersoniu cały czas funkcjonuje rzymskokatolicka parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wcześniej wspólnota liczyła 150 wiernych, obecnie pozostało 30 osób. Jest z nimi miejscowy proboszcz ksiądz Maksym Padlewski.

Wrak samolotu An-225 Mrija rozcinany na części na macierzystym lotnisku

23.02.2024 14:35
Największy samolot transportowy świata An-225 Mrija, zniszczony w pierwszym dniu inwazji Rosji na Ukrainę, to jeden z symboli rosyjskiego barbarzyństwa w tym kraju. Jego spalony i podziurawiony wrak jest dziś rozcinany na części na macierzystym lotnisku pod Kijowem.

Ewakuacje, pomoc humanitarna, wsparcie uchodźców. Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej pomaga Ukrainie

23.02.2024 17:00
- Od pierwszego alarmu byliśmy w Ukrainie. Przez te dwa lata pomogliśmy tysiącom Ukraińców i ukraińskim uchodźcom w Polsce - mówi Zofia Kwolek z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.