Redakcja Polska

Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy

15.04.2024 13:43
Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy - prawie 27 miliardów złotych. Jak podkreśla korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka, która pierwsza poinformowała o środkach, wypłata Polsce pierwszych pieniędzy z KPO będzie przełomowa, bo przez dwa ostatnie lata były one zablokowane z powodu zarzutów Komisji dotyczących braku niezależności sądownictwa.
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas konferencji prasowej w siedzibie ministerstwa w Warszawie
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas konferencji prasowej w siedzibie ministerstwa w Warszawie PAP/Radek Pietruszka

"To ważny dzień dla Polski. Gratulacje" - tak przewodnicząca Komisji Europejskiej skomentowała wypłatę pierwszej transzy pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. Ursula von der Leyen napisała na portalu X, że stało się to możliwe dzięki postępom we wdrażaniu KPO. Chodzi o spełnienie kluczowych warunków, w tym dotyczących gwarancji niezależności sądownictwa. Brak tych gwarancji powodował, że przez prawie dwa lata pieniądze dla Polski były zablokowane.

Tak samo komentowała na konferencji prasowej rzeczniczka Komisji. - To ważny krok w realizowaniu polskiego Krajowego Planu Odbudowy, a będą kolejne - powiedziała Veerle Nuyts.

60 miliardów euro do końca do 2026 roku

Bo w sumie Polska ma do wydawania prawie 60 miliardów euro do końca do 2026 roku. Są też konkretne wydatki. - Pierwsza płatność obejmuje szeroki zestaw reform i inwestycji związanych z zieloną i cyfrową transformacją, ze zmianą zasad pozwalających na łatwiejszą budowę lądowych farm wiatrowych, które poprawią jakość powietrza w Polsce -- dodała rzeczniczka.

Pieniądze zostaną też przekazane na dostęp do bardzo szybkiego internetu, dofinansowanie miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach, oraz na modernizację przejazdów kolejowych i niebezpiecznych punktów na drogach.

Komisja zmienia zdanie

Komisja zmieniła zdanie po otrzymaniu od nowego rządu planu reform wymiaru sprawiedliwości. - Jesteśmy pod wrażeniem waszego wysiłku, by przywrócić w Polsce praworządność - mówiła pod koniec lutego przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podczas wizyty w Warszawie.

Po kilku dniach zapadła wstępna decyzja o wypłacie pierwszych pieniędzy. Odblokowana jest już cała dostępną dla Polski pula, czyli prawie 60 miliardów euro. Jeszcze w tym roku rząd chce złożyć wnioski w sumie na wypłatę 24 miliardów euro. Wszystkie pieniądze trzeba wykorzystać do końca 2026 roku.

Pieniądze z pierwszej transzy KPO zostaną przekazane między innymi na inwestycje w czyste powietrze - termomodernizację domów jednorodzinnych, dopłaty do wymiany starych pieców na nowe, a także na dostęp do bardzo szybkiego internetu. Dofinansowanie miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach oraz na modernizację przejazdów kolejowych i niebezpiecznych punktów na drogach.


IAR/dad

Wołodymyr Zełenski: Rosja i Iran sieją terror, potrzebne namacalne wsparcie

14.04.2024 14:26
Działania Iranu i Rosji grożą rozprzestrzenieniem się konfliktu, oba kraje sieją terror - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, potępiając irański atak na Izrael. Zaapelował o namacalne wsparcie, podkreślając, że słowa nie powstrzymują dronów.

Specjaliści z Ukrainy przeprowadzą na Litwie szkolenia z obrony cywilnej

14.04.2024 19:52
Ukraińscy specjaliści przeprowadzą w maju na Litwie szkolenie z zakresu obrony cywilnej – poinformowało w niedzielę litewskie MSW. Ministrowie spraw wewnętrznych trzech państw bałtyckich goszczą w Kijowie, gdzie spotkali się m.in. ze swym ukraińskim odpowiednikiem Ihorem Kłymenką.

Litwa: większość mieszkańców uważa, że Rosja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju

15.04.2024 11:46
Większość mieszkańców Litwy uważa, że Rosja stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego ich państwa. To wynik sondażu przeprowadzonego na zlecenie litewskiego nadawcy publicznego LRT.