Redakcja Polska

Szef dyplomacji USA z wizytą w Kijowie. Zapewnił, że amerykańska broń jest już w drodze

14.05.2024 12:41
Antony Blinken zapewnił Wołodymyra Zełenskiego, że amerykańskie uzbrojenie jest już w drodze na Ukrainę. Amerykański sekretarz stanu przebywa z wizytą w Kijowie.
Wołodymyr Zełenski i Antony Blinken
Wołodymyr Zełenski i Antony BlinkenPAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT

Antony Blinken podczas spotkania z ukraińskim prezydentem podkreślił, że Amerykanie zachwycają się siłą i wytrzymałością Ukraińców. Jak dodał, teraz jest trudny czas, ale amerykańska pomoc nadchodzi. Zaznaczył, że pomoc jest w drodze, część już dotarła, a nadejdzie jej jeszcze więcej i to będzie miało prawdziwy wpływ na walkę z rosyjską agresją na polu boju.

Amerykański sekretarz stanu dodał, że USA wspólnie z partnerami są zdeterminowane, aby zapewnić Ukrainie sukces na polu bitwy. - Silna, odnosząca sukcesy, wolna Ukraina to najlepsza nauczka dla Putina - podkreślił Antony Blinken. 

Ukraiński prezydent oświadczył, że pomoc wojskowa musi dotrzeć nad Dniepr tak szybko, jak to możliwe, zwłaszcza systemy obrony przeciwlotniczej, bowiem jest to dla Ukrainy największy problem. Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że Ukraina najbardziej potrzebuje już dziś dwóch systemów Patriot dla Charkowa i obwodu charkowskiego, ponieważ mieszkańcy nieustannie cierpią tam z powodu ostrzałów rosyjskimi rakietami.

W kwietniu amerykański parlament podjął długo wyczekiwaną decyzję o przeznaczeniu 61 miliardów dolarów na pomoc wojskową dla Ukraińców.

Amerykański sekretarz stanu już odwiedzał Ukrainę po rozpoczęciu pełnowymiarowej rosyjskiej agresji. Poprzednio Antony Blinken gościł w Kijowie we wrześniu zeszłego roku.

IAR/dad

Szefowie dyplomacji 12 krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, z zaniepokojeniem o sytuacji w Gruzji

13.05.2024 14:00
W tym tygodniu przyjęta zostanie ustawa o "agentach zagranicznych" - zapowiedział premier Gruzji Irakli Kobachidze. Przeciw projektowi od tygodni protestują Gruzini. Minister spraw wewnętrznych zagroził manifestantom więzieniem za blokowanie parlamentu.

Sekretarz generalny NATO: członkowie Sojuszu mogą czuć się bezpieczni

13.05.2024 17:17
Jens Stoltenberg powiedział, że gwarantem tego jest dalsza ścisła współpraca Europy i USA. Jak tłumaczył - to konieczność w obliczu rosnącej pozycji Chin i obecnej sytuacji geopolityczne

Polska przeciwko przyjęciu unijnego paktu migracyjnego. W tle wojna hybrydowa

14.05.2024 09:57
Polska zagłosuje przeciwko przyjęciu unijnego paktu migracyjnego - poinformował w Brukseli minister finansów Andrzej Domański.