Redakcja Polska

Litwa: zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich. Wyniki jeszcze w niedzielę

26.05.2024 16:31
Zakończyła się druga tura wyborów prezydenckich na Litwie. Przed dwoma tygodniami do urn poszło rekordowo dużo Litwinów. Frekwencja wyniosła wówczas 59 procent. Tym razem była zdecydowanie niższa.
Audio
  • Na Litwie trwa druga tura wyborów prezydenckich. Materiał Kamila Zalewskiego
AZX
AZXFot.: Alexandru Nika/Shutterstock

Według danych litewskiej Głównej Komisji Wyborczej frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich na Litwie wyniosła 49,61 procent. Pięć lat temu była wyższa o około 4 procent. W najnowszej historii tego kraju gorzej było tylko podczas wyborów prezydenckich dziesięć lat temu.


Posłuchaj
00:38 13004707_1.mp3 Na Litwie trwa druga tura wyborów prezydenckich. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Na Litwie można było w tym tygodniu głosować przedterminowo. Dlatego dziś do urn poszło niespełna 39 procent wyborców. Około 11 procent głosowało w ciągu tygodnia. Łącznie na listach wyborczych było około dwóch milionów czterystu tysięcy litewskich obywateli. Na Litwie nie prowadzi się badań exit pool, ale wstępne wyniki powinny być znane jeszcze późnych wieczorem.

W pierwszej turze wyborów Gitanas Nauseda zdobył około 44 procent głosów, a Ingrida Szimonyte uzyskała dwudziestoprocentowe poparcie. Dwa tygodnie temu frekwencja wyniosła 59 procent i była najwyższa od ponad 25 lat.


IAR/dad

Nowa transza pomocy zbrojeniowej Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy o wartości 275 mln dolarów

25.05.2024 11:52
Amerykańskie ministerstwo obrony ogłosiło nową transzę pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy o wartości 275 mln dolarów. Znajdą się w niej m.in. pociski do systemów artylerii rakietowej HIMARS, amunicja kalibru 155 i 105 mm, miny i pociski przeciwpancerne oraz precyzyjna amunicja lotnicza.

Szef MON: będziemy wspierać wojsko w walce z atakami hybrydowymi; powołujemy wojska dronowe

25.05.2024 17:06
Kierujemy 2 mld zł na walkę z atakami hybrydowymi, co ma wzmocnić bezpieczeństwo żołnierzy w działaniach przeciwko akcjom sabotażowym, w tym atakom w cyberprzestrzeni; powołujemy wojska dronowe - powietrzne, naziemne, nawodne i podwodne - zapowiedział w sobotę szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Unia wyszkoliła już 50 tys. ukraińskich żołnierzy. Do końca roku przekaże milion sztuk amunicji

26.05.2024 09:31
50 tysięcy ukraińskich żołnierzy zostało już wyszkolonych w ramach unijnej misji, której siedziba znajduje się w Polsce - wynika z najnowszych danych w Brukseli. Dyplomaci podkreślają też, że jeszcze przed końcem roku Unia dostarczy Ukrainie milion sztuk amunicji.