Redakcja Polska

Nowa transza pomocy zbrojeniowej Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy o wartości 275 mln dolarów

25.05.2024 11:52
Amerykańskie ministerstwo obrony ogłosiło nową transzę pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy o wartości 275 mln dolarów. Znajdą się w niej m.in. pociski do systemów artylerii rakietowej HIMARS, amunicja kalibru 155 i 105 mm, miny i pociski przeciwpancerne oraz precyzyjna amunicja lotnicza.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock.com/Karolis Kavolelis

Ta transza odpowiada na najpilniejsze potrzeby ukraińskiego wojska i wpisuje się w amerykańskie wysiłki, by pomóc Kijowowi odeprzeć rosyjskie ataki w obwodzie charkowskim - zaznaczono w komunikacie Pentagonu.

To 58. transza amerykańskiej pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy od sierpnia 2021 roku i zarazem piąta od czasu przyjęcia przez Kongres USA w kwietniu nowego pakietu pomocy wojskowej i budżetowej dla Ukrainy o wartości ok. 61 mld dolarów.


PAP/ho


Polska, Niemcy i Francja wspólnie wezwą do walki z wpływami rosyjskimi

23.05.2024 13:11
Apel ma dotyczyć lepszej koordynacji państw członkowskich i instytucji UE w walce z wpływem rosyjskiej dezinformacji na procesy polityczne w Europie.

"Rosjanie atakują z coraz większą siłą". Ukraińska medyczka o sytuacji na froncie

23.05.2024 15:08
Jak informują wolontariusze pracujący na Ukrainie, sytuacja na froncie stale się pogarsza. Rosjanie nasilają ataki oraz ostrzały artyleryjskie, są też uzasadnione obawy przed próbą otwarcia nowego frontu na północy Ukrainy.

Rosjanie zaatakowali Charków rakietami. Zniszczono drukarnię - jedną z największych w Ukrainie

24.05.2024 13:32
Już sześć osób zginęło w intensywnym rosyjskim ostrzale Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy, do którego doszło w czwartek - podał szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Rosyjskie wojsko zaatakowało w mieście infrastrukturę transportową, prywatną firmę, a także cywilną infrastrukturę kolejową. W ataku ucierpiała drukarnia - jedna z największych tego typu w Ukrainie. Z jej usług korzystali najwięksi wydawcy książek w kraju. 

"NYT": Rosja zaczęła skutecznie zakłócać działanie Starlinków na Ukrainie

24.05.2024 16:33
Wraz z nową ofensywą Rosja zaczęła skutecznie zakłócać działanie Starlinków na Ukrainie; łączność internetowa, jaką zapewniają, dawała do tej pory siłom ukraińskim gwarancję sprawnej komunikacji i przewagę technologiczną - pisze w piątek "New York Times".

Marszałek Senatu RP w Kijowie: tylko Ukraina ma mandat do decydowania o swojej przyszłości

24.05.2024 15:40
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała w piątek w ukraińskim parlamencie, że nawet na chwilę nie wolno zapominać, iż tylko Ukraina ma mandat do decydowania o swojej przyszłości. Dodała, że żaden szczyt pokojowy nie może stać się nowym Monachium.