Redakcja Polska

Szef NATO Jens Stoltenberg w Sofii: Zachodnie limity nie mogą wiązać rąk Ukrainie

27.05.2024 13:51
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że limity narzucane przez zachodnie państwa pomagające Ukranie, wiążą temu krajowi ręce. W stolicy Bułgarii - Sofii odbywa się wiosenna sesja plenarna Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
Audio
  • Ukraina kontynuuje walkę z najeźdźcą. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Jens Stoltenberg w Sofii
Jens Stoltenberg w SofiiPAP/EPA/VASSIL DONEV

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego przypomniał, że dziewięćdziesiąt dziewięć procent pomocy dla walczącej Ukrainy pochodzi z krajów NATO. Pozwoliły one wyzwolić połowę terytoriów zajętych przez Rosję w pierwszych dniach wojny.

Posłuchaj
00:56 13006122_1.mp3 Stoltenberg w Sofii: Zachodnie limity nie mogą wiązać rąk Ukrainie. Materiał Piotra Piętki (IAR)

 

Trzeba jednak, zdaniem Jensa Stoltenberga przemodelować ograniczenia na przykład w możliwościach używania zachodniej broni na terytorium Rosji. W niektórych rejonach granice frontu i granice państwowe są zbliżone. - Jeśli nie można atakować celów wojskowych na terytorium Rosji, to Ukraińcy mają jedną rękę związaną z tyłu i nie mogą prowadzić obrony  - powiedział

Sekretarz generalny sojuszu powiedział również, że na kolejnym szczycie przywódców NATO w Waszyngtonie poruszy kwestię potrzeby instytucjonalnej koordynacji pomocy dla Ukrainy. Zaapelował do demokratycznie wybranych przedstawicieli krajów zrzeszonych w Sojuszu o zdecydowaniu w sprawie długoterminowego i zaplanowanego zaangażowania w pomoc finansową dla walczącej o swoją niezależność Ukrainy.


IAR/dad

Gitanas Nauseda wygrywa wybory prezydenckie na Litwie. Wymienia Polskę wśród największych sojuszników

26.05.2024 22:45
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda został wybrany na drugą kadencję. W drugiej turze wyborów zdobył blisko 75 procent głosów i pokonał premier Ingridę Szimonyte, którą poparło około 24 procent wyborców. Frekwencja wyniosła 49,5 procent i była o 10 punktów procentowych niższa niż dwa tygodnie wcześniej.

Ukraińskie drony uderzyły 1800 km od frontu, w głębi Rosji

27.05.2024 12:09
Ukraińskie drony uderzyły w rosyjski system wczesnego ostrzegania o ataku jądrowym - informują niezależne serwisy internetowe. "Ukraińska Prawda" podkreśla, że bezzałogowce doleciały aż do Orska, oddalonego od rosyjsko-ukraińskiej granicy o prawie 1800 kilometrów.