Redakcja Polska

Gitanas Nauseda wygrywa wybory prezydenckie na Litwie. Wymienia Polskę wśród największych sojuszników

26.05.2024 22:45
Prezydent Litwy Gitanas Nauseda został wybrany na drugą kadencję. W drugiej turze wyborów zdobył blisko 75 procent głosów i pokonał premier Ingridę Szimonyte, którą poparło około 24 procent wyborców. Frekwencja wyniosła 49,5 procent i była o 10 punktów procentowych niższa niż dwa tygodnie wcześniej.
Ubiegający się o reelekcję prezydent Gitanas Nauseda (P-C) i jego żona Diana Nausediene (C-L) na konferencji w Wilnie.
Ubiegający się o reelekcję prezydent Gitanas Nauseda (P-C) i jego żona Diana Nausediene (C-L) na konferencji w Wilnie. PAP/Valdemar Doveiko

Po podliczeniu głosów ze wszystkich lokali wyborczych wynika, że Gitanas Nauseda zdobył większe poparcie niż pięć lat temu, kiedy to w drugiej turze wyborów o urząd prezydenta również walczył z Ingridą Szimonyte.

Litewski prezydent ma 60 lat i jest z wykształcenia ekonomistą oraz doktorem nauk społecznych. Jest politykiem proeuropejskim i od dawna zabiega o zwiększenie bezpieczeństwa w krajach bałtyckich. W wyborach startował jako kandydat niezależny.

Posłuchaj
00:36 13005184_1.mp3 Urzędujący prezydent Litwy Gitanas Nauseda wygrywa drugą turę wyborów prezydenckich. Są już wyniki z większości regionów tego kraju. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Gitanas Nauseda zapowiada kontynuację swojej polityki zarówno na arenie międzynarodowej, jak i w kraju. - Nasi najważniejsi sojusznicy pozostają ci sami: USA, Niemcy, Polska, bałtyccy sąsiedzi. Podzielamy ten sam pogląd na kwestie pomocy Ukrainie oraz na zagrożenie ze strony Rosji - mówił wieczorem prezydent-elekt.

Premier Ingrida Szimonyte jeszcze wieczorem pogratulowała Gitanasowi Nausedzie zwycięstwa i zapowiedziała, że pozostanie na stanowisku szefowej rządu.
W tym roku Litwini pójdą jeszcze dwa razy do urn wyborczych. 9 czerwca odbędą się tam wybory do Parlamentu Europejskiego, a jesienią wybory parlamentarne.

IAR/dad

Unia wyszkoliła już 50 tys. ukraińskich żołnierzy. Do końca roku przekaże milion sztuk amunicji

26.05.2024 09:31
50 tysięcy ukraińskich żołnierzy zostało już wyszkolonych w ramach unijnej misji, której siedziba znajduje się w Polsce - wynika z najnowszych danych w Brukseli. Dyplomaci podkreślają też, że jeszcze przed końcem roku Unia dostarczy Ukrainie milion sztuk amunicji.

Sky News: Rosja produkuje amunicję artyleryjską trzy razy szybciej i cztery razy taniej niż Zachód

26.05.2024 16:38
Rosja produkuje pociski artyleryjskie około trzy razy szybciej niż zachodni sojusznicy Ukrainy i za około jedną czwartą ich kosztów - podała w niedzielę stacja Sky News, przywołując udostępnioną jej analizę firmy konsultingowej Bain & Company.