Redakcja Polska

Ławrow za Sikorskiego dał wykład polskim dyplomatom. TVP Info dotarło do dokumentów

04.07.2022 12:35
Dziennikarz TVP.Info Michał Rachoń dotarł do nieznanych dokumentów z archiwów MSZ, które dotyczą wizyty ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Polsce w 2010 r. Wysłannik Kremla przemawiał wtedy do polskich dyplomatów i ich ówczesnego zwierzchnika Radosława Sikorskiego. - Fakt, że szef rosyjskiej dyplomacji na życzenie polskiego premiera i MSZ potraktował polskich dyplomatów jak studentów MGiMO (Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych), kuźni kadr rosyjskiego wywiadu i dyplomacji, jest sam w sobie obezwładniający - komentował dziennikarz w programie "#Jedziemy".
Siergiej Ławrow
Siergiej ŁawrowHussein Eddeb/Shutterstock

Dwa tygodnie temu w Polsce odbyła się narada ambasadorów, na którą przyjechali polscy dyplomaci ze wszystkich placówek na świecie. Na takich spotkaniach ustala się sposób prowadzenia polskiej polityki zagranicznej.

Taka narada odbyła się również 12 lat temu – jak wyliczał Rachoń – działo się to krótko po rosyjskiej napaści na Gruzję i tuż po katastrofie smoleńskiej. – W tych okolicznościach na odprawę polskich ambasadorów ówczesny premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zaprosili szefa rosyjskiej dyplomacji – Siergieja Ławrowa – wskazywał dziennikarz.

Wizyta Ławrowa w Polsce

I tłumaczył, że w archiwach MSZ nie zachowała się notatka z treścią przemówienia, jakie do polskich dyplomatów wygłosił Ławrow. Kiedy dziennikarze dopytywali Ławrowa o przemówienie, ten odpowiedział: "Przedstawiłem obecne priorytety Rosji, które polegają przede wszystkim na tym, żeby jak najszerzej wykorzystać mechanizmy zewnętrzne do jak najlepszej modernizacji kraju".

Szef kremlowskiej polityki zagranicznej odesłał dziennikarzy do swojego wystąpienia podczas inauguracji roku akademickiego na Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGiMO).

– Wiemy, że wygłoszone przez Ławrowa na moskiewskim uniwersytecie przemówienie było instrukcją dla przyszłych rosyjskich dyplomatów, jak mają budować pozycję Rosji w świecie – komentował Michał Rachoń.

W przemówieniu na MGiMO Ławrow stwierdził m.in., że "trwała architektura bezpieczeństwa w Europie pojawi się tylko, jeśli NATO prawidłowo zbuduje swoje relacje z Rosją".

Nowe dokumenty z archiwum MSZ

– Fakt, że szef rosyjskiego MSZ na życzenie polskiego premiera i polskiego MSZ potraktował polskich dyplomatów jak studentów MGiMO, kuźni kadr rosyjskiego wywiadu i dyplomacji, jest sam w sobie obezwładniający. Fakt, że polski MSZ uznał, że nie potrzebuje archiwizować kopii przemówienia szefa rosyjskiego MSZ przy tej okazji – również. Ale jeszcze bardziej kompromitujące jest to, jak do zagadnienia podszedł sam polski MSZ – mówił Rachoń.

W archiwach znajduje się treść przemówienia Radosława Sikorskiego podczas tego spotkania i kilka dokumentów towarzyszących. "Czy akceptuje pan minister ten tekst autorstwa dyrektora Bratkiewicza? Chcemy rano przekazać tłumaczowi języka rosyjskiego, bo jest niełatwy i szkoda by była, aby minister Ławrow niewiele zrozumiał, że źle przetłumaczonego przemówienia" – brzmi treść notatki, pod którą znajduje się dopisek "akceptuję" i inicjały R.S.


Cały artykuł na ten temat dostępny jest na TVP.Info

W Polsce odkryto grób sławnego króla wikingów sprzed tysiąca lat

04.07.2022 13:00
Dzięki teledetekcji satelitarnej w Wiejkowie w województwie zachodniopomorskim, odkryto kurhan Haralda Sinozębego – króla Danii i Norwegii z X wieku, od którego przydomku pochodzi nazwa technologii Bluetooth. To temu władcy przypisuje się zjednoczenie krajów skandynawskich dzięki wprowadzeniu chrześcijaństwa.

Zdecydowana większość Polaków chce bazy USA w Polsce

04.07.2022 11:17
Polacy uważają, że umieszczenie u nas dowództwa V Korpusu wojsk USA poprawi nasze bezpieczeństwo - wynika z badania IBRiS dla poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".