Polskie Radio
Section05
Siergiej Ławrow

Rosja zapowiada serię spotkań Ławrowa na szczycie OBWE. Żaden kraj nie potwierdził

Po wczorajszej informacji, że minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow będzie mógł przylecieć na spotkanie OBWE w Macedonii Północnej, napływają nowe doniesienia. Według rosyjskiej dyplomacji minister odbędzie "szereg spotkań z europejskimi przywódcami", ale nie odbędzie się spotkanie twarzą w twarz z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Siergiej Ławrow skopje OBWE

"RESET" "Oni wstydu nie mają". Internauci komentują uległość Tuska wobec Putina pokazaną w "Resecie"

"Wstyd, żeby nie powiedzieć ostrzej", "pozornie wolna Polska" - komentują internauci najnowszy odcinek serialu dokumentalnego "Reset", który przedstawia uległą politykę rządu PO-PSL wobec Rosji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Reset Michał Rachoń Sławomir Cenckiewicz relacje polsko-rosyjskie Platforma Obywatelska PO PSL Donald Tusk Ahmed Zakajew kibice Radosław Sikorski Władimir Putin Siergiej Ławrow Rosja

Tusk chciał bliskich relacji z Rosją tuż po napaści na Gruzję. Jednoznaczne dokumenty

W najnowszym odcinku serialu "Reset" przedstawiono rolę, jaką odegrał rząd PO-PSL po rosyjskiej napaści na Gruzję. Twórcy dokumentu - Michał Rachoń i prof. Sławomir Cenckiewicz - ujawnili wstrząsającą notatkę powstałą zaledwie miesiąc po wojnie rosyjsko-gruzińskiej, z której wynika, że Donaldowi Tuskowi zależało wówczas na "dobrych stosunkach z Rosją".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Reset TVP Donald Tusk Władimir Putin Rosja Siergiej Ławrow Gruzja

Rosja prowadziła obrady Rady Bezpieczeństwa. Prof. Kleiber: czas zacząć mówić o zmianach w ONZ

- Dzisiejszy świat jest skomplikowany i to jest wielka przeszkoda, żeby taki kraj jak Rosja w tej chwili usunąć z Rady Bezpieczeństwa, co byłoby naturalnym posunięciem, ale to jest niemożliwe formalnie - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Michał Kleiber na temat przewodniczenia Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Michał Kleiber Jerzy Jachowicz ONZ Siergiej Ławrow Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Rada Bezpieczeństwa ONZ

"To jest kuriozum". Ekspert o przewodnictwie Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow przewodniczy posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ. - Niektóre kraje próbują obniżyć rangę tego aktualnego posiedzenia przez przysłanie tam nie ministrów spraw zagranicznych, tylko przedstawicieli niskiej rangi, bądź całkowite zbojkotowanie tego posiedzenia - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Witold Sokała z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Michał Strzałkowski ONZ Rosja Siergiej Ławrow

"To naturalny proces". Jaki jest cel spotkania Siergieja Ławrowa z władzami ONZ?

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow 24 kwietnia spotka się z szefem Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterresem. Oprócz tego, minister poprowadzi dwa spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ. – Rosja jest członkiem stałym Rady Bezpieczeństwa. Ławrow jest doświadczonym politykiem i wie, jak działa ta organizacja i jak jej "użyć" – przypomina dr Joanna Siekiera, prawniczka z Uniwersytetu w Bergen i doradczyni NATO.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Tomański ONZ Rosja Antonio Guterres Siergiej Ławrow Trójka

Przychody i kontakty Sikorskiego pod lupą służb. Szef MSWiA: branie pieniędzy od obcego rządu wymaga wyjaśnień

Jak zapowiedział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, polskie służby specjalne będą weryfikować wnioski w sprawie Radosława Sikorskiego, które do nich wpływają. - Wypowiedzi Radosława Sikorskiego i branie przez niego pieniędzy od obcych rządów są to rzeczy nieakceptowalne, niezrozumiałe i wymagające wyjaśnień - mówił szef MSWiA w TVP Info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby specjalne ABW MSWiA Mariusz Kamiński Radosław Sikorski korupcja Siergiej Ławrow

Lot biznes klasą, cztery noce w luksusowym hotelu i krótka konferencja. Sikorski spotkał się z Ławrowem w Nowym Jorku?

Na jaw wychodzą kolejne informacje dotyczące finansowanych przez Zjednoczone Emiraty Arabskie podróży Radosława Sikorskiego i możliwe rosyjskie powiązania tych aktywności. Europoseł PiS Dominik Tarczyński informuje, że Sikorski spędził cztery noce w luksusowym hotelu w Nowym Jorku, by wziąć udział w konferencji trwającej półtorej godziny. W tym samym czasie był tam też szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka Radosław Sikorski Siergiej Ławrow Rosja Zjednoczone Emiraty Arabskie

Forum z Ławrowem i 100 tys. dolarów. Sikorski w ogniu krytyki. "Niech się zastanowi, czy jest politykiem, czy lobbystą"

W czwartek holenderski dziennik "NRC" podał, że Radosław Sikorski otrzymuje rocznie 100 tys. dolarów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich m.in. za doradztwo przy Sir Bani Yas Forum. Portal PolskieRadio24.pl ujawnił następnie, że we wspomnianej konferencji w listopadzie 2022 r. (kilka miesięcy po napaści Rosji na Ukrainę) wziął udział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Był tam też w tym czasie - jak wynika z dokumentacji PE - Radosław Sikorski. Zapytaliśmy więc polityków, jak oceniają działania b. szefa MSZ w rządzie Donalda Tuska. Oburzenie słychać od lewa do prawa.
Zobacz więcej na temat:  Radosław Sikorski Zjednoczone Emiraty Arabskie Rosja Siergiej Ławrow Parlament Europejski POLSKA polityka

tylko u nas Sikorski był w ZEA na tym samym forum co Ławrow. To za tę konferencję miał wziąć setki tysięcy dolarów

Holenderski dziennik "NRC" poinformował, że Radosław Sikorski otrzymuje rocznie 100 tys. dolarów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na jego wynagrodzenie ma się składać m.in. doradztwo przy Sir Bani Yas Forum. W listopadzie, czyli kilka miesięcy po ataku Rosji na Ukrainę i ujawnieniu licznych zbrodni wojennych, których dopuścili się żołnierze Putina, właśnie na tej konferencji został przyjęty z honorami Siergiej Ławrow. Szef rosyjskiego MSZ spotkał się tam z szefem dyplomacji ZEA szejkiem Abdullahem bin Zayedem. W tym samym czasie - jak wynika z dokumentacji Parlamentu Europejskiego - był tam również Sikorski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Radosław Sikorski Zjednoczone Emiraty Arabskie Unia Europejska Rosja Siergiej Ławrow Parlament Europejski