Polskie Radio
Section05
Siergiej Ławrow

Rozmowa Blinken-Ławrow. Bender: sytuacja jest napięta. Ważne, by mocarstwa nuklearne się komunikowały

W najbliższym czasie ma się odbyć pierwsza od wybuchu wojny rozmowa szefów dyplomacji USA i Rosji, Antony'ego Blinkena i Siergieja Ławrowa. - Chodzi o otwarcie bezpośredniego kanału komunikacji. Ważne, by dwa wielkie mocarstwa nuklearne ze sobą rozmawiały, bo mamy bardzo niebezpieczną sytuację - mówił w Polskim Radiu 24 Iwo Bender z EWTN Polska, specjalista ds. USA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Rosja Antony Blinken Siergiej Ławrow wojna 2022 Ukraina

Szczyt G20 w Indonezji. Dyplomaci nie chcieli zdjęcia z Ławrowem

Na indonezyjskiej wyspie Bali rozpoczęły się rozmowy szefów dyplomacji państw G20. Tematami są m.in. wzrosty cen żywności i energii, które wiążą się z agresją Rosji na Ukrainę. Agencja Kyodo poinformowała powołując się na anonimowe źródła, że z powodu niechęci do Kremla zrezygnowano ze wspólnego zdjęcia uczestników spotkania.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Indonezja Azja G20 serwis wschodni Siergiej Ławrow ŚWIAT dyplomacja wojna 2022

Ławrow za Sikorskiego dał wykład polskim dyplomatom. TVP Info dotarło do dokumentów

Dziennikarz TVP.Info Michał Rachoń dotarł do nieznanych dokumentów z archiwów MSZ, które dotyczą wizyty ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Polsce w 2010 r. Wysłannik Kremla przemawiał wtedy do polskich dyplomatów i ich ówczesnego zwierzchnika Radosława Sikorskiego. - Fakt, że szef rosyjskiej dyplomacji na życzenie polskiego premiera i MSZ potraktował polskich dyplomatów jak studentów MGiMO (Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych), kuźni kadr rosyjskiego wywiadu i dyplomacji, jest sam w sobie obezwładniający - komentował dziennikarz w programie "#Jedziemy".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Radosław Sikorski Siergiej Ławrow

Blokada lotu Ławrowa. Dr Bryc: rosyjska dyplomacja przekuje tę sytuację na własne potrzeby

- Siergiej Ławrow nie raz brał na siebie różne porażki, więc myślę, że jest on cynikiem do tego stopnia, że Moskwa sobie poradzi. Rosyjska dyplomacja przekuje tę sytuację na swoje własne potrzeby, czyli udowodni, że to kraje Zachodu są tymi, które generują problemy - skomentowała blokadę lotu szefa rosyjskiej dyplomacji do Serbii dr Agnieszka Bryc (UMK). Gościem audycji był także prof. Daniel Boćkowski (UWB).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Rosja Siergiej Ławrow Bałkany Europa

Trzy kraje uniemożliwiły lot szefowi rosyjskiej dyplomacji. Bielamowicz: nie poddały się naciskom Kremla

- Bułgaria, Macedonia i Czarnogóra nie poddały się naciskom, które miały miejsce - zarówno ze strony Serbii, jak i ze strony Rosji. Pamiętajmy, że w tych krajach są bardzo silne prorosyjskie środowiska, aktywne także po wybuchu wojny na Ukrainie - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jakub Bielamowicz, specjalista od spraw bałkańskich z Instytutu Nowej Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Serbia Rosja Bułgaria Czarnogóra Macedonia Północna Siergiej Ławrow Europa

Ławrow nie poleci do Serbii. Trzy kraje zamknęły niebo dla jego samolotu

Zaplanowana na 6-7 czerwca wizyta ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Serbii została odwołana. To wszystko za sprawą trzech krajów sąsiadujących z Serbią, które odmówiły udostępnienia swojej przestrzeni powietrznej rosyjskiemu samolotowi rządowemu - podaje BBC za rosyjskim MSZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Serbia Siergiej Ławrow wojna na Ukrainie wojna 2022 Bułgaria Macedonia Północna Czarnogóra

Wywiad Ławrowa dla francuskiej telewizji. Żaryn: typowa kremlowska propaganda

Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych, napisał na Twitterze, że wywiad Siergieja Ławrowa dla TF1 Info "to typowe działania kremlowskiej propagandy". Ławrow oskarżył Zachód m.in. o hipokryzję, akceptację ukraińskich zbrodni oraz promowanie rusofobii.   
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Kreml propaganda dezinformacja fake news Siergiej Ławrow Stanisław Żaryn

"Izrael wspiera neonazistów na Ukrainie". Kreml idzie w zaparte i w odwecie wydaje oświadczenie

Oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji zostało wydane dzień po tym jak izraelscy przywódcy w mocnych słowach skrytykowali rosyjskiego szefa resortu spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa za twierdzenie, że Hitler ma żydowskie pochodzenie - pisze "The Jerusalem Post". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Siergiej Ławrow Rosja propaganda Izrael Adolf Hitler Żydzi

Skandaliczne słowa Ławrowa. Zełenski: czy ambasador Izraela pozostanie w Moskwie?

- Czy po słowach rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, oskarżających Żydów o antysemityzm, stosunki Izraela z Rosją pozostaną niezmienione? - pytał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w poniedziałek wieczorem nagraniu. - Czy izraelski ambasador pozostanie w Moskwie? - dodał Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja antysemityzm Wołodymyr Zełenski Siergiej Ławrow wojna 2022 serwis wschodni

Ławrow zarzuca Zachodowi prowokowanie konfliktu. Brytyjski rząd jednoznacznie: to nonsens

- Cała ta gadanina z Moskwy, że atak na Ukrainę jest odpowiedzią na agresję NATO, to kompletny nonsens - powiedział brytyjski wiceminister obrony James Heappey. Odniósł się w ten sposób do twierdzeń Kremla, że to Zachód, dostarczając broń Ukrainie, może sprowokować szerszy konflikt. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Wielka Brytania Ukraina broń NATO Siergiej Ławrow Europa Londyn wojna 2022

Adwokat interesów Moskwy? Roman Giertych rozpowszechnia przekaz Kremla

"Uważam, że Orban próbował namówić Morawieckiego do jakiegoś udziału w misji polegającej na przejęciu administracji części zachodniej Ukrainy" - stwierdził w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Roman Giertych - informuje tvp.info i przypomina, że adwokat po już raz kolejny rozpowszechnia propagandowe hasła lansowane przez Kreml.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Roman Giertych Siergiej Ławrow wojna na Ukrainie Rosja propaganda