Redakcja Polska

Ukraina: zdjęcia satelitarne dowodem na rosyjską zbrodnię w Ołeniwce

31.07.2022 17:26
Zdjęcia satelitarne obozu w Ołeniwce mogą być jednym z dowodów na zbrodnię popełnioną przez Rosjan na ukraińskich jeńcach. Ujęcia obozu sprzed zdarzenia i te, na których widać zniszczenia, zdaniem ekspertów wskazują, że zdetonowano tam ładunek termobaryczny - podaje portal Politico. 
Prezydent Ukrainy zaapelował do mieszkańców obwodu donieckiego o ewakuowanie się
Prezydent Ukrainy zaapelował do mieszkańców obwodu donieckiego o ewakuowanie sięReuters/ FORUM

Na zdjęciach opublikowanych w internecie przez dziennikarza "Politico" Christophera Millera widać zniszczenia jednego z baraków obozu filtracyjnego w Ołeniwce, gdzie mieli być przetrzymywani ukraińscy jeńcy. Zdjęcia zamieścił na swojej stronie w jednej z sieci społecznościowych także przedstawiciel biura ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak. Jak zaznaczył, w obozie zniszczony został tylko jeden budynek, a inne znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie nie zostały naruszone. Jak dodaje, Rosjanie mogli użyć ładunku termobarycznego. Na to wskazują także eksperci z portalu Inform Napalm. Według nich świadczy o tym rodzaj zniszczeń i obrażenia ofiar, które widać na udostępnionych przez Rosjan zdjęciach.

W obozie jenieckim w Ołeniwce zginęło około 50 ukraińskich jeńców - głównie obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu.
W Ługańsku sytuacja humanitarna jest "katastrofy"

Siły rosyjskie nie zabierają zwłok z ulic okupowanych miast w obwodzie ługańskim, sytuacja humanitarna jest katastrofalna - alarmuje w niedzielę szef władz tego regionu na wschodzie Ukrainy Serhij Hajdaj.

- Sytuacja humanitarna w regionie jest katastrofalna: Rosjanie do tej pory nie zabrali ciał zabitych z ulic i spod (zniszczonych) budynków - poinformował Hajdaj, cytowany przez agencję Ukrinform.

Według niego "w Siewierodoniecku szerzą się infekcje". W związku z zanieczyszczeniem wody ludzie często mają objawy chorób żołądkowo-jelitowych. Prawdopodobnie substancje powstające podczas rozkładu ciał trafiają do wody, która nie jest w żaden sposób oczyszczana - uważa Hajdaj.

Jak dodaje, pojawiają się informacje o tym, że do miasta przybyli przedstawiciele rosyjskiej instytucji medyczno-sanitarnej. Osoby te prowadzą inspekcjeszpitali, przemieszczając się w maseczkach ze względu na ryzyko zakażenia.

Serhij Hajdaj podkreśla, że część obwodu ługańskiego pozostaje pod kontrolą Kijowa.

IAR/ho

W ostrzale rakietowym Mikołajowa zginął jeden z najbogatszych biznesmenów Ukrainy

31.07.2022 13:43
Jeden z najbogatszych biznesmenów Ukrainy Ołeksij Wadaturski i jego żona zginęli w wyniku rosyjskiego ostrzału Mikołajowa na południu Ukrainy – poinformował w niedzielę szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija.

Rosyjski zbrodniarz zidentyfikowany. Zdradził go charakterystyczny kapelusz

31.07.2022 15:12
Rosyjski zbrodniarz, który w ostatnim czasie zasłynął z bestialskiej brutalności został zidentyfikowany przez internetowych detektywów – informuje dailymail.co.uk. Witalij Aroszanow miał między innymi znęcać się nad ukraińskim jeńcem.

Ukrainian Freedom Orchestra wystąpi w Londynie

31.07.2022 17:08
Ukrainian Freedom Orchestra - orkiestra uchodźców - wystąpi na słynnym londyńskim festiwalu Proms. Muzycy z Ukrainy zagrają utwory Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa i Walentina Silwestrowa. A to dopiero początek światowego tournee.