Redakcja Polska

W ostrzale rakietowym Mikołajowa zginął jeden z najbogatszych biznesmenów Ukrainy

31.07.2022 13:43
Jeden z najbogatszych biznesmenów Ukrainy Ołeksij Wadaturski i jego żona zginęli w wyniku rosyjskiego ostrzału Mikołajowa na południu Ukrainy – poinformował w niedzielę szef frakcji parlamentarnej rządzącej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija.
Prof. Grochmalski: Ukrainie będzie coraz trudniej wyzwolić obszary zajęte przez Rosjan
Prof. Grochmalski: Ukrainie będzie coraz trudniej wyzwolić obszary zajęte przez RosjanPAP/Mykola Kalyeniak

"Tej nocy w wyniku kolejnego rosyjskiego zamachu terrorystycznego - ostrzału cywilnych mieszkańców Mikołajowa - zginął Ołeksij Opanasowycz Wadaturski. Bohater Ukrainy, który zasłużył na to miano swoją pracą" - napisał Arachamija na Telegramie.

Wadaturski był założycielem jednego z największych przedsiębiorstw ukraińskich i największej ukraińskiej spółki eksportującej zboże, firmy rolnej Nibulon. Powstała ona w 1991 roku, jako joint venture Wadaturskiego, węgierskiej firmy Kombiseed i brytyjskiej Meridian Commodities (nazwa Nibulonu pochodzi od pierwszych liter angielskich nazw miast Mikołajów, Budapeszt i Londyn).W 2021 r. Forbes szacował majątek Wadaturskiego na 430 mln dol. Zajmował on 24. miejsce na liście najbogatszych ludzi w Ukrainie.Mikołajów został zaatakowany przez siły rosyjskie dwukrotnie w nocy z soboty na niedzielę. Wcześniej szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim informował, że w wyniku tych ostrzałów zginęła jedna osoba, a dwie doznały obrażeń. 

PAP/dad

Rosja znów wykorzystała terytorium Białorusi do ataku na Ukrainę

31.07.2022 09:57
28 lipca Rosja wystrzeliła w kierunku północnej Ukrainy co najmniej 20 pocisków z Białorusi – poinformowało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony, przypominając, że Rosja wykorzystała białoruskie terytorium do nieudanej ofensywy na Kijów na początku inwazji.

Caritas organizuje wakacyjne atrakcje dla ukraińskich i polskich dzieci

31.07.2022 14:00
14 tysięcy polskich i ukraińskich dzieci weźmie udział w imprezach wakacyjnych organizowanych w tym roku przez Caritas Polska. 10 tysięcy wyjedzie na regularne kolonie, natomiast pozostałe 4 tysiące skorzysta z półkolonii w ośrodkach pomocy Caritasu.

Rosyjski zbrodniarz zidentyfikowany. Zdradził go charakterystyczny kapelusz

31.07.2022 15:12
Rosyjski zbrodniarz, który w ostatnim czasie zasłynął z bestialskiej brutalności został zidentyfikowany przez internetowych detektywów – informuje dailymail.co.uk. Witalij Aroszanow miał między innymi znęcać się nad ukraińskim jeńcem.