Redakcja Polska

Zapadła decyzja o dalszej obecności OBWE w Kijowie. Minister Rau: Ukrainie potrzeba wsparcia

03.08.2022 11:20
Zapadła decyzja o kontynuowaniu obecności OBWE w Kijowie wbrew intencjom Rosji, zawarto stosowne porozumienie z władzami Ukrainy - powiedział w środę w podrzeszowskiej Jasionce, po powrocie z Ukrainy, szef MSZ i przewodniczący OBWE Zbigniew Rau.
Audio
  • Szef MSZ Zbigniew Rau podkreśla, że Kijów potrzebuje dalszego wsparcia w obliczu rosyjskiej agresji. Materiał Karola Darmorosa (IAR)
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas konferencji prasowej na lotnisku w Jasionce k. Rzeszowa. Konferencja dotyczyła wizyty ministra w Ukrainie.
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas konferencji prasowej na lotnisku w Jasionce k. Rzeszowa. Konferencja dotyczyła wizyty ministra w Ukrainie. Fot.: PAP/Darek Delmanowicz

Minister Zbigniew Rau we wtorek przebywał z oficjalną wizytą na Ukrainie. Ministrowi towarzyszyła Sekretarz Generalna OBWE Helga Schmid.

Szef polskiej dyplomacji odwiedził zniszczoną przez wojska rosyjskie Buczę oraz przeprowadził rozmowy z najważniejszym ukraińskimi politykami z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim na czele.

Po powrocie do Polski Rau podkreślił podczas briefingu prasowego na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce, że złożył wizytę w Kijowie jako szef polskiej dyplomacji i jako urzędujący przewodniczący OBWE.


Posłuchaj
00:50 11872737_1.mp3 Szef MSZ Zbigniew Rau podkreśla, że Kijów potrzebuje dalszego wsparcia w obliczu rosyjskiej agresji. Materiał Karola Darmorosa (IAR)

 

Odnosząc się do kwestii relacji polsko-ukraińskich minister Rau powiedział, że politycy ukraińscy zaczynali każde spotkanie od wyrażenia wdzięczności dla polskiego społeczeństwa i rządu dla pomoc uchodźcom. - Mówiliśmy także o planach naszych ukraińskich gości, władze Ukrainy nie kryły zainteresowania ich powrotem. Wskazywano, że Ukraina przygotowuje się do rozpoczęcia roku szkolnego, że bardzo liczy na obecność tych dzieci, które zostały zmuszone do opuszczenia miejsc swojego zamieszkania - mówił szef polskiej dyplomacji.

Szeroki front polskiej pomocy

Podczas rozmów w Kijowie - dodał Rau - poruszono też kwestię pomocy Polski dla walczącej Ukrainy, pomocy humanitarnej, materialnej, ale także politycznej i dyplomatycznej. - Jeśli chodzi o OBWE, to z satysfakcją muszę powiedzieć, że zapadła decyzja o kontynuowaniu obecności OBWE w Kijowie, czyli mówiąc najkrócej flaga OBWE będzie powiewać nad Kijowem, wbrew intencjom Rosji, która nie zgodziła się na przedłużenie mandatu dwóch jednostek OBWE na Ukrainie - oświadczył Zbigniew Rau.

Jak podkreślił minister, udało się znaleźć rozwiązanie i zawarto porozumienie z władzami Ukrainy w tej kwestii. - Z tego jestem bardzo zadowolony - stwierdził.

Ukraińcy zmęczeni, ale zdeterminowani 

Pytany o sytuację w Kijowie i nastoje w społeczeństwie powiedział, że widać z jednej strony zmęczenie, a z drugiej strony determinację społeczeństwa ukraińskiego.

Przypomniał jednocześnie, że Ukraina potrzebuje ze strony Polski ciągłego wsparcia. - Potrzebują tego samego - wsparcia humanitarnego, gospodarczego, materialnego, sprzętu wojskowego. Potrzebują wsparcia, które sprowadza się najprościej do zrozumienia ich sytuacji - powiedział minister.

Jego zdaniem Polacy najlepiej rozumieją Ukraińców w sprawach fundamentalnych. - Bardzo ważną rzeczą, za co prezydent i premier Ukrainy dziękowali nam, jest wsparcie przy uzyskaniu statusu kandydata aspirującego do Unii Europejskiej. Prezydent Zełenski podkreślał, że wiele państw Unii przeszło bardzo dynamiczną zmianę poglądów w tej kwestii. To też było zasługą polskiej dyplomacji - mówił.

Szef MSZ podkreślił też, że polska dyplomacja jest aktywna w proponowaniu treści kolejnych sankcji nakładanych na Rosję przez Unię Europejską. Jak dodał, strona ukraińska zdaje sobie z tego sprawę. - Komentują z ich perspektywy, które są wystarczające, a które nie. Najczęściej tu też się zgadzamy - dodał.


PAP/IAR/dad

Zbigniew Rau na Ukrainie oddał hołd ofiarom rosyjskich zbrodni. "Przykłady nieopisanych okrucieństw"

03.08.2022 08:33
Zbrodnie wojenne popełnione przez rosyjskie wojska na Ukrainie nie mogą być zapomniane, a odpowiedzialni za nie powinni zostać postawieni przed wymiarem sprawiedliwości - powiedział we wtorek w Kijowie szef polskiego MSZ, przewodniczący OBWE Zbigniew Rau.

Rosja może przekazać Iranowi myśliwce Su-35 w zamian za irańskie drony

03.08.2022 08:41
Pojawiły się niesprawdzone informacje, że Iran wysłał do Rosji pierwszą partię dronów na testy wraz z pilotami, którzy mają się nauczyć obsługi rosyjskich myśliwców Su-35. To sugeruje, że Rosja może przekazać Iranowi te samoloty – ocenia amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Rosyjski ostrzał tuż przy polskiej granicy. Paweł Jabłoński: nie był zupełnie przypadkowy

03.08.2022 10:41
Rosyjski ostrzał w pobliżu polskiej granicy, w czasie kiedy szef MSZ Zbigniew Rau składał wizytę w Kijowie, nie był zupełnie przypadkowy; Polska prowadzi politykę wsparcia Ukrainy i mobilizowania społeczności międzynarodowej - powiedział w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.