Redakcja Polska

Dowództwo Operacyjne "Południe": ukraińskie siły uderzyły w infrastrukturę używaną przez okupanata

13.08.2022 11:11
Ukraińska artyleria uszkodziła most drogowy na zaporze elektrowni wodnej Nowaja Kachowka, na Dnieprze. Most służył Rosjanom do komunikacji drogowej z okupowanym Chersoniem. Przeprawa nie nadaje się do użytkowania.
Audio
  • Rzecznik Dowództwa Operacyjnego "Południe" Władisław Nazarow powiedział, że siły ukraińskie przeprowadziły szereg ataków na pozycje agresora [posłuchaj]
Prof. Jabłoński: coraz bardziej widoczne są elementy wojny partyzanckiej
Prof. Jabłoński: coraz bardziej widoczne są elementy wojny partyzanckiejPAP/Mykola Kalyeniak

Rzecznik Dowództwa Operacyjnego "Południe" Władisław Nazarow powiedział, że siły ukraińskie przeprowadziły szereg ataków na pozycje agresora: "Nasze lotnictwo uderzyło w pięć umocnionych miejsc wroga oraz koncentracji jego sprzętu w rejonach basztanskim, berisławskim i chersońskim. W ramach W ramach zadań ogniowych jednostek rakietowych i artyleryjskich uderzono w most drogowy zapory Nowaja Kachowka, który nie nadaje się do użytkowania. Zlikwidowano 46 okupantów, zniszczono 15 jednostek broni pancernej, inżynieryjnej i samochodowej."

Na południowym odcinku frontu Rosjanie starają się umacniać swoje pozycje i nie dopuścić do odcięcia okupacyjnego garnizonu w rejonie Chersonia. Cały czas agresor prowadzi działania zaczepne na północ od Doniecka. Obwody: charkowski, czernichowski i sumski są ostrzeliwane z artylerii i nękane atakami lotniczymi.

Dwa główne mosty prowadzące na okupowane przez Rosję obszary w obwodzie chersońskim nie są obecnie, po niedawnych ostrzałach ukraińskich, używane do przesyłania znaczących dostaw wojskowych - ocenia w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony. 

"Jeśli nawet Rosja zdoła dokonać istotnych napraw, to mosty będą kluczowym słabym punktem. Dostawy drogą lądową dla kilku tysięcy wojsk rosyjskich na zachodnim brzegu Dniepru niemal w całości zależne są od zaledwie dwóch przepraw promowych" - ocenia ministerstwo.

W krótkim komentarzu na Twitterze brytyjski resort przypomina o dokonanym prze Ukraińców ostrzale z 10 sierpnia mostu w Nowej Kachowce. Najprawdopodobniej mostem tym nie może przejeżdżać ciężki sprzęt wojskowy. Naprawę mostu Antonowskiego Rosjanie przeprowadzili jedynie powierzchownie. W znacznym stopniu uszkodzony jest też główny most kolejowy pod Chersoniem. Rosja od końca lipca używa mostu pontonowego, wzniesionego obok głównego mostu kolejowego, jako głównego szlaku zaopatrzenia. 

"Ponieważ łańcuch dostaw jest ograniczony, to kluczowym czynnikiem dla wytrzymałości sił rosyjskich będzie skala zapasów, które Rosja dotąd zgromadziła na zachodnim brzegu Dniepru" - podsumowuje ministerstwo obrony.


IAR/PAP/ks

Niezależne media w Rosji ujawniły fałszerstwo wyborcze na ogromną skalę

13.08.2022 09:24
W Rosji część deputowanych nielegalnie sprawuje mandat w Dumie Państwowej - poinformował portal „Meduza”.

Rosyjscy dziennikarze wyrzuceni z Estonii

13.08.2022 12:00
Dziennikarze rosyjskiej gazety „Izwiestia” musieli opuścić Estonię. Władze w Tallinie uznały, że reporterzy zamiast rzetelnie wykonywać swoją pracę, zajmują się „prokremlowską propagandą”.

Rosja planuje długą wojnę z Ukrainą. ISW: mobilizują swój przemysł obronny

13.08.2022 13:00
Władze Rosji próbują zmobilizować krajowy przemysł obronny do dłuższej wojny z Ukrainą – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie, opublikowanym w piątek wieczorem.