Redakcja Polska

Litwa: ruszyły międzynarodowe ćwiczenia "Bałtyckie Bikini 2022"

22.08.2022 14:18
Na Litwie rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia pod kryptonimem "Bałtyckie Bikini 2022". Biorą w nich udział siły powietrzne kilku państw.
Audio
  • Na Litwie rozpoczęły się międzynarodowe ćwiczenia pod kryptonimem "Bałtyckie Bikini 2022". Biorą w nich udział siły powietrzne kilku państw. Materiał Kamila Zalewskiego
Samoloty wojskowe. Zdjęcie ilustracyjne.
Samoloty wojskowe. Zdjęcie ilustracyjne.IAR/Krystian Dobuszyński

W tym roku w ćwiczenia uczestniczą lotnicy z Litwy, Łotwy, Estonii i Czech. Litewskie wojsko podaje, że podczas szkolenia zostaną sprawdzone procedury z zakresu wypadków lotniczych. Ponadto personel sił powietrznych zostanie przygotowany do tego, jak prawidłowo reagować w sytuacji zagrożenia. Ćwiczenia mają też służyć doskonaleniu umiejętności z ratownictwa wodnego.

Wojskowi mają się szkolić w kilku etapach. Początkowo ćwiczenia będą prowadzone na basenie, a następnie odbędzie się trening na pełnym morzu.

"Bałtyckie Bikini" to ćwiczenia, które każdego roku organizuje jeden z krajów bałtyckich na swoich wodach terytorialnych. Tegoroczne zakończą się w piątek.

IAR/dad

Zbigniew Rau w "Avvenire": Polacy są szczególnie uwrażliwieni na kwestie wolności religii i przekonań

22.08.2022 11:40
Szef MSZ Zbigniew Rau napisał w artykule opublikowanym przez katolicki włoski dziennik "Avvenire", że Polacy są szczególnie uwrażliwieni na kwestie wolności religii i przekonań. Tekst ukazał się w związku z przypadającym w poniedziałek Międzynarodowym Dniem Upamiętniającym Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Przekonania.

Rosyjskie wojska tracą inicjatywę. ISW: mało prawdopodobne duże postępy Rosjan w Ukrainie

22.08.2022 12:18
Istotne postępy i zdobycze terytorialne wojsk rosyjskich w Ukrainie wydają się mało prawdopodobne w najbliższych miesiącach – pisze w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW), oceniając, że siły rosyjskie nie posiadają zdolności przekształcenia sukcesów taktycznych w postępy operacyjne.

SBU zatrzymało dwóch mężczyzn, którzy informowali Rosjan o rozmieszczeniu wyrzutni Himars

22.08.2022 12:37
O zatrzymaniu dwóch mężczyzn, którzy informowali wojska rosyjskie o miejscach dyslokacji systemów artylerii rakietowej Himars i innego uzbrojenia armii ukraińskiej, powiadomiła w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).