Redakcja Polska

Polscy lotnicy po raz jedenasty biorą udział w misji Baltic Air Policing

01.10.2022 18:50
Po raz jedenasty polscy lotnicy biorą udział w misji Baltic Air Policing. Litwa, Łotwa i Estonia nie posiadają własnych samolotów zdolnych do zapewnienia ochrony swojej przestrzeni powietrznej.
Audio
  • Polscy lotnicy po raz jedenasty biorą udział w misji Baltic Air Policing [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneNick Starichenko/ Shutterstock

Do bazy w Szawlach na Litwie przybyły w tym tygodniu z Polski cztery myśliwce F-16 z uzbrojeniem i sprzętem. W misji Baltic Air Policing bierze udział około 150 żołnierzy z z 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 11 pełni od dziś dyżur bojowy wspólnie z siłami powietrznymi Węgier.

Przez dwa miesiące Polacy są stroną wspierającą misję. "Natomiast od 1 grudnia przejmujemy misję i do kwietnia będziemy jako siły wiodące w Air Policing" - mówił we wtorek dowódca PKW Orlik 11 ppłk. Michał Kras.

Misja rozpoczęła się dwa miesiące wcześniej niż planowano. Jej przyśpieszenie i wydłużenie ma związek z trudną sytuacją na Ukrainie. "Jesteśmy wdzięczni kontyngentom z Węgier i Polski za ich wkład w bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich. To silny sygnał odstraszania, który pokazuje jedność Sojuszu" - napisał szef litewskiego resortu obrony Arvydas Anušauskas

Polacy przejmują misję od sił czeskich. Bezpieczeństwa nieba krajów bałtyckich strzegą też Niemcy, którzy stacjonują w estońskiej bazie w Amari. Natowskie myśliwce są zazwyczaj podrywane, aby identyfikować i eskortować rosyjskie samoloty, które naruszają zasady lotów w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad Bałtykiem. Misja Baltic Air Policing pełniona jest od 2004 roku czyli odkąd Litwa, Łotwa i Estonia wstąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Litwa Łotwa lotnictwo

KE zaleca krajom rygorystyczne podejście do uciekających przed mobilizacją Rosjan, zgodnie z oczekiwaniami Polaków i Bałtów

01.10.2022 09:21
"Mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją i zagrożeniem dla bezpieczeństwa" - podkreślała komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Część rosyjskich analityków ostrzega, że działania Władimira Putina doprowadzą do upadku Rosji

01.10.2022 13:59
W ich ocenie Władimirowi Putinowi nie uda się powtórzenie krymskiego scenariusza z 2014 roku, ponieważ Ukraina jest zdeterminowana, aby bronić swoich ziem.

Ukraińscy żołnierze weszli do Łymanu w obwodzie donieckim

01.10.2022 16:27
Coraz więcej doniesień w mediach społecznościowych o wejściu wojsk ukraińskich do Łymanu na pograniczu obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy