Redakcja Polska

USA nakładają sankcje na 25 Białorusinów. W tle m.in. sprawa Andrzeja Poczobuta

17.01.2023 16:21
Stany Zjednoczone nałożyły sankcje wizowe na 25 przedstawicieli władz Białorusi za podważanie demokracji poprzez politycznie procesy liderów opozycji i aktywistów. Poinformował o tym w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Alaksandr Łukaszenka
Alaksandr Łukaszenkaexsilentroot/Shutterstock

- Reżim Łukaszenki nadal represjonuje naród białoruski, m. in. poprzez umotywowany politycznie, zaoczny proces liderki opozycji demokratycznej Swiatłany Cichanouskiej i innych działaczy demokratycznych pod bezpodstawnymi zarzutami - oświadczył szef amerykańskiej dyplomacji.

Antony Blinken dodał, że sankcje wizowe obejmują także członków Zgromadzenia Narodowego Białorusi za ich rolę w uchwaleniu przepisów zezwalających na karę śmierci dla osób skazanych za rzekome usiłowanie dokonania aktu terrorystycznego. - Zarzut ten jest wykorzystywany do represjonowania i zastraszania opozycji demokratycznej i społeczeństwa obywatelskiego - ocenił sekretarz stanu USA.

Od czasu sfałszowanych wyborów prezydenckich w 2020 roku Stany Zjednoczone nałożyły restrykcje wizowe na 322 osoby za podważanie demokracji na Białorusi. Blinken zapowiedział, że USA nadal będą wykorzystywać wszelkie narzędzia aby pociągnąć do odpowiedzialności tych, którzy stoją "na drodze demokratycznych aspiracji narodu białoruskiego".

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Białoruś sankcje USA sankcje

Andrzej Duda w Davos domaga się uwolnienia Andrzeja Poczobuta. "Jego aresztowanie to przykład terroru"

17.01.2023 11:30
Cały czas domagamy się uwolnienia Andrzeja Poczobuta, został aresztowany absolutnie bezprawnie, to jest przykład autorytaryzmu i terroru ze strony reżimu białoruskiego - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.

Swiatłana Cichanouska: większość Białorusinów jest za Ukrainą

17.01.2023 15:00
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zapewnia o wsparciu większości jej rodaków dla Ukrainy. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos rywalka Alaksandra Łukaszenki w sfałszowanych wyborach prezydenckich odrzuciła spekulacje, jakoby wojska reżimu w Mińsku miałyby dołączyć do rosyjskiej agresji na Ukrainę.