Redakcja Polska

Swiatłana Cichanouska: większość Białorusinów jest za Ukrainą

17.01.2023 15:00
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zapewnia o wsparciu większości jej rodaków dla Ukrainy. Podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos rywalka Alaksandra Łukaszenki w sfałszowanych wyborach prezydenckich odrzuciła spekulacje, jakoby wojska reżimu w Mińsku miałyby dołączyć do rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Swiatłana Cichanouska
Swiatłana CichanouskaPAP/EPA/GIAN EHRENZELLER

Swiatłana Cichanouska oceniła, że białoruska armia nie jest lojalna wobec dyktatora. - Nasi żołnierze nie chcą, by Białorusini i Ukraińcy stali się wrogami i Łukaszenka o tym wie. Dlatego jest tak niepewny w sprawie wysyłania białoruskich żołnierzy na Ukrainę. Bo nawet jeśliby tam trafili, to mogliby zmienić stronę, uciec albo się ukrywać - powiedziała Swiatłana Cichanouska.

Zaznaczyła, że choć jej kraj z oczywistych względów nie przekazuje broni Ukrainie, to jej rodacy na własną rękę pomagają zaatakowanemu państwu.

Białoruska opozycjonistka zwróciła uwagę między innymi na działania - jak to określiła - "kolejowych partyzantów", zakłócających transport sprzętu wojskowego z Rosji.

IAR/dad

Kreml planował zamach na Wołodymyra Zełenskiego. CIA miało szczegółowe plany

17.01.2023 10:01
Jak informuje "The Insider", z nowej książki Chrisa Whipple "The Fight of His Life: Inside Joe Biden's White House" można dowiedzieć się m.in. tego, że dyrektor CIA Bill Burns przed rosyjską inwazją ujawnił Wołodymyrowi Zełenskiemu szczegóły planowanego przez Kreml zamachu na ukraińskiego prezydenta.

Andrzej Duda w Davos domaga się uwolnienia Andrzeja Poczobuta. "Jego aresztowanie to przykład terroru"

17.01.2023 11:30
Cały czas domagamy się uwolnienia Andrzeja Poczobuta, został aresztowany absolutnie bezprawnie, to jest przykład autorytaryzmu i terroru ze strony reżimu białoruskiego - powiedział we wtorek w Davos prezydent Andrzej Duda.

"Kryzys w Europie to skutek kupionych niemieckich elit". Niemiecka europoseł nie ma wątpliwości

17.01.2023 12:16
Niemiecka europoseł Viola von Cramon z partii Zieloni twierdzi, że niektórzy w niemieckim rządzie wciąż wydają się dość nieczuli wobec wschodnioeuropejskich partnerów. - Gdybyśmy wcześniej posłuchali wschodnich Europejczyków, moglibyśmy uratować wiele istnień ludzkich na Ukrainie - przyznała europosłanka.