Redakcja Polska

Biały Dom popiera decyzję Polski w sprawie przekazania Ukrainie MiG-ów-29

15.03.2023 11:01
Jeśli jakieś państwo chce dostarczyć myśliwce Ukrainie, z pewnością popieramy to, jeśli jest to suwerenna decyzja tego kraju - oświadczył we wtorek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Skomentował w ten sposób zapowiedzi polskich władz dotyczących przekazania samolotów MiG-29 Ukrainie.
MiG-29 w barwach Sił Powietrznych RP
MiG-29 w barwach Sił Powietrznych RPVanderWolf Images / Shutterstock.com

"To są suwerenne decyzje, które podejmują kraje. My nikomu nie wykręcamy rąk, nie zastraszamy, ale z pewnością zachęcamy państwa do tego, by pomagały Ukrainie w jakikolwiek sposób, jaki mogą. I oczywiście, jeśli inny kraj chce dostarczyć myśliwce Ukrainie, z pewnością będziemy to popierać, tak długo jak jest to jego suwerenna decyzja, z którą ten kraj czuje się komfortowo" - powiedział Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej.


Posłuchaj
00:55 12250798_1.mp3 Biały Dom oświadczył, że Stany Zjednoczone popierają „suwerenne decyzje” poszczególnych krajów o wsparciu wojskowym Ukrainy, takie jak przekazanie przez Polskę MIG-ów 29. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Odpowiedział tak na pytanie o wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego, który zapowiedział, że do przekazania MiG-ów Ukrainie może dojść w ciągu 4-6 tygodni.

Kirby zaznaczył jednocześnie, że nie jest świadomy konkretnych rozmów między USA i Polską na temat dostarczenia tych myśliwców. Dodał przy tym, że w środę Pentagon zorganizuje kolejne spotkanie ministrów grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy (Ukraine Defense Contact Group).


IAR/PAP/dad

Polska przekaże myśliwce MiG-29 Ukrainie. Mateusz Morawiecki podał przybliżony termin

14.03.2023 14:13
To może nastąpić w ciągu najbliższych 4-6 tygodni – powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki pytany o przekazanie Ukrainie przez Polskę myśliwców MiG-29.

ISW: Ukraina będzie mogła użyć MiG-ów obiecanych przez Polskę podczas kontrofensywy

15.03.2023 09:33
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną zwraca w środę uwagę na zapowiedziane przez Polskę przekazanie Ukrainie MiGów-29; wskazuje, że lotnictwo ukraińskie operuje tymi samolotami, więc Ukraina będzie mogła użyć ich podczas kontrofensywy, jeśli zostaną dostarczone na czas.

Szef brytyjskiej dyplomacji dla Polskiego Radia: wojna może się szybko nie skończyć

15.03.2023 16:00
Szef brytyjskiej dyplomacji w rozmowie z londyńskim korespondentem Polskiego Radia ostrzegł, że "wojna na Ukrainie może się szybko nie skończyć". James Cleverly dodał, że trzeba uzupełniać zapasy wojskowe. Polityk skomentował też pomysł utworzenia w Polsce fabryki amunicji. - Po roku już wiemy: członkostwo w NATO chroni Polskę przed ewentualną rosyjską agresją - zapewnił jednocześnie Cleverly.